15 Temmuz Şehitleri yad edildi

15 temmuz somuncu-baba-turbesi-darende-malatya-minare-bayrak

15 Temmuz’u unutmadık!

15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ terör örgütü tarafından organize edilen hain darbe girişiminde vatan ve bayrak uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimiz ülke genelinde düzenlenen çeşitli programlarda yâd edildi. Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi‘ nde icra edilen 15 Temmuz programlarına binlerce vatandaş katıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” dolayısıyla ülke genelinde düzenlenecek programlara ilişkin genelge yayımlayarak, 15 Temmuz ruhunun çocuklar ve milletin nezdinde ortak bir bilince dönüştürülmesi için programlar düzenlenmesini sağladı.

somuncu-baba-turbesi-darende-cami-dua-eden-adam-15-temmuz

Şehitlerimiz İçin Kur’an Okuyoruz

Diyanet İşleri Başkanlığının öncülüğünde milletin katılımıyla “Şehitlerimiz İçin Kur’an Okuyoruz” kampanyası başlatıldı ve 15 Temmuz’a kadar bütün cami ve Kur’an kurslarında okunan Kur’an-ı Kerim hatimleri toplandı. 13 Temmuz Cuma günü cuma namazı öncesinde merkez camilerde, şehitlerin ruhları için “Kur’an-ı Kerim Ziyafeti” programları yapıldı. Ayrıca diğer cami ve mescitlerde ise şehitlerin ruhlarına ithafen Kur’an-ı Kerim okundu. Okunan Kur’an-ı Kerim hatimlerinin duası Cuma Namazı öncesinde düzenlenen programlarla aminler eşliğinde dile getirilerek şehitlerimize bağışlandı.

Somuncu Baba Külliyesi’nde düzenlenen Hatim Merâsiminde Külliye imam-hatipleri tarafından Kur’an-ı Kerim tilavetleri yapıldı. Ardından Külliye imam-hatiplerinden Musa Tektaş okunan Kur’an-ı Kerim hatimlerinin duasını yaparak başta 15 Temmuz şehitleri olmak üzere tüm şehitlerimizin ruhları için dua etti.

15 Temmuz konulu Cuma hutbesi

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan “15 Temmuz” konulu cuma hutbesi de Türkiye genelindeki camilerde ve mescitlerde irad edildi. Ayrıca turistlerin ziyaret ettiği camilerde ve Arap nüfusun yoğun olduğu bölgelerde cuma hutbesinin İngilizce, Almanca ve Arapçasının okutulması sağlandı. Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Külliyesi‘nde Külliye imam-hatiplerinden Mustafa Baş tarafından irad edilen Cuma Hutbesi‘nde şu ifadelere yer verildi:

Üzerinde yaşadığımız vatan sadece bir toprak parçasından ibaret değildir. Ecdat diyarıdır. Şehitler emanetidir. Geleceğe sağlam adımlarla yürümek için bağrına yaslandığımız, uğruna canımızı verdiğimiz topraktır vatan.

Bizler tarih boyunca vatanımıza muhabbetle ve sadakatle bağlandık. Mukaddesatımız uğruna gözümüzü kırpmadan şehadete yürüdük. Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda fakirlik ve imkânsızlık içinde benzersiz bir varoluş mücadelesi verdik. Fakat hiçbir zaman geri çekilmedik. İman dolu göğüslerimizi nice hayâsız akınlara siper ettik. Allah’ın inayeti ve yardımıyla, cesaretimizle, fedakârlığımızla büyük zaferler kazandık.

somuncu-baba-cami-darende-15-temmuz-cuma-hutbesi-minber-imam

15 Temmuz gecesi, sabaha kadar okuduğumuz salalar, getirdiğimiz tekbirler, tesbihat ve yakarışlar, dünyanın dört bir tarafından milletimizin selameti için el açıp yalvaran mümin kardeşlerimizin dualarıyla birleşti. Milletçe tek yürek, yekvücut meydanlara aktık. Birlik ve beraberliğimize, istiklal ve istikbalimize karşı girişilen hain saldırıya hep birlikte dur dedik. İmanımızdan ve vatan aşkımızdan aldığımız o muazzam ruhla hain emelleri boşa çıkardık. Feraset, basiret ve sekînetimizle büyük bir felaketin eşiğinden döndük.

Aziz Müminler!

Rabbimizin dualarımızı kabul ettiği bu icabet vaktinde hep birlikte niyazda bulunalım;

İlahî Yâ Rabbi! Dinimizin, devletimizin, milletimizin ve Âlem-i İslam’ın bekasını sarsacak her türlü dâhili ve harici beladan bizleri muhafaza eyle. İlahî Yâ Rabbi! Fitne ateşiyle bizi yakmak isteyenlere, izzetimize, şerefimize ve kardeşliğimize göz dikenlere fırsat verme!

Birliğimize, dirliğimize, muhabbetimize gölge düşüren nifaktan, tefrikadan ve şiddetin her türlüsünden bizleri koru Allah’ım! Sana inanan bu aziz milletten yardım ve inayetini, kuvvet ve rahmetini esirgeme Allah’ım!

Ya Rabbe’l-Âlemin! Bu aziz vatanın bekası uğruna can veren şehitlerimize rahmet, gazilerimize Şâfî isminle şifalar ve hayırlı ömürler ihsan eyle. Onlara layık bir nesil olmayı bizlere nasip eyle Allah’ım!

 Milletçe yeniden doğuş: 15 Temmuz

Tüm camilerde Salâ okundu

Diyanet İşleri Başkanlığı‘nın talimatı ile hain darbe girişiminin gerçekleştirildiği gece saat 00.13’te Türkiye genelinde 90 bin camide eş zamanlı olarak salâlar okundu. Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Külliyesi’nden canlı olarak yayınlanan salâ binlerce takipçimiz tarafından paylaşıldı ve şehitlerimize dualar edildi.

 Somuncu Baba Külliyesi’nde okunan salâ