74 Gün Sonra Cuma Namazı Kılındı

salgin sonrasi ilk cuma namazi kilindi somuncu baba kulliyesi

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbirleri kapsamında 16 Mart’ta cemaatle vakit ve cuma namazlarının kılınmasına ara verilen camiler, 29 Mayıs 2020 Cuma namazı ile birlikte cemaatle namaza yeniden açıldı. Darende’de namaz için uygun şartları taşıyan Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Külliyesi‘ndeki namaza da çok sayıda vatandaş iştirak etti.

salgin sonrasi ilk cuma namazi kilindi somuncu baba kulliyesi

Salgın sonrası ilk cuma namazı

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen tedbirler kapsamında Külliye avlusu namaz öncesinde dezenfekte edilerek temizlendi. Ayrıca fiziki mesafeye uygun şekilde saf düzeni oluşturuldu. Vatandaşlar, Cuma namazı için abdestlerini evlerinde veya iş yerlerinde alarak geldiler.

Külliye girişinde güvenlik görevlileri tarafından vatandaşlara ateş kontrolü yapıldı. Ayrıca dezenfektan stantları ile ellerini temizlemeleri sağlandı. Maskelerini takan vatandaşlar, fiziki mesafeye uygun olarak belirlenen yerlere yanlarında getirdikleri seccadelerini serdiler. Maske ve seccadelerini unutan vatandaşlara Külliye görevlileri tarafından maske ve seccade temin edildi.

salgin sonrasi ilk cuma namazi kilindi somuncu baba kulliyesi

Cuma Hutbesi

Kademeli olarak başlatılan cemaatle namaza, ilk olarak öğlen ve ikindi namazlarıyla başlanılacak. Cemaatle namazın tekrar kılınması vatandaşlar tarafından büyük sevinçle karşılandı. Somuncu Baba Külliyesi imam-hatibi Hafız Mustafa Baş hutbede camilerde cemaatle namaza yeniden başlamanın sevincine ve İstanbul’un fethine değinerek “Hamdolsun Rabbimize” başlıklı hutbe irad etti. Baş hutbesinde şu ifadelere yer verdi:

Muhterem Müslümanlar!

Cumanız mübarek olsun. Bu icabet vaktinde, gönlünüz, hâneniz, ömrünüz ve rızkınız cumanın bereketiyle dolsun. Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı günde, bizleri saf saf huzuruna kabul eden, cemaat olma coşkusunu yeniden yaşatan Rabbimize sonsuz hamd ü senalar olsun.

“Hamd, bizden hüznü gideren Allah’a mahsustur. Şüphesiz Rabbimiz çok bağışlayandır, şükrün karşılığını verendir.” (Fâtır, 35/34)

Ümmetine temizliği ve tezkiyeyi, maddi ve manevi her türlü kirden ve kirli işten uzak durmayı öğreten Habîb-i Kibriyâ Muhammed Mustafa Efendimize salât ve selâm olsun.

salgin sonrasi ilk cuma namazi kilindi somuncu baba kulliyesi

Aziz Müminler!

Cuma günü müminlerin bayramıdır ve bu bayram Asr-ı Saadetten bugüne en güzel hâliyle camilerde, cemaatle kutlanır. Yeryüzünde Allah’ın mescitlerindeki huzur ve güveni başka hangi mekân sağlayabilir? Tevhidle çarpan yürekler vahdetle secdeye varırken, bu kardeşliğin sevinci başka nerede yaşanabilir? Umut ve inanç, teselli ve teslimiyet, muhabbet ve samimiyet başka hangi ortamda böylesine güçlenebilir?

Camiden ilim ve hikmet alınır; edeb ve ihsan yayılır. Ezan-ı şerifler yediden yetmişe müminleri birlik ve beraberliğe çağırır. Şükürler olsun bu çağrıya uyduk. Özlemle, hasretle bugünü bekliyorduk. Şimdi vuslat zamanı. Hislerimizi anlatmaya kelimeler kâfi değil! Vakit, Rabbimize kulluğumuzu, şükrümüzü, duamızı ve niyazımızı arz etme vaktidir.

salgin sonrasi ilk cuma namazi kilindi somuncu baba kulliyesi

Kardeşlerim!

Aziz İstanbul’un kapıları 29 Mayıs 1453 günü muazzam bir fetihle İslam’a ve şanlı medeniyetimize açılmıştı. Ecdadımızı rahmetle ve minnetle anıyoruz. Salgın hastalık sebebiyle bir süredir kapalı olan camilerimizin kapıları da yine bugün aziz milletimize ve değerli cemaatimize açılıyor. Fethin coşkusu ile camilerimize kavuşmanın sevincini bir arada yaşıyoruz. Bu büyük nimetin kıymetini bilelim.

Sorumluluğumuzu unutmayalım. Tedbirlere hassasiyetle uyalım. Şimdi inşallah Cuma namazının farzını kılacağız. Ardından birbirimizle musafaha etmeden, fizikî mesafeye dikkat ederek ve görevlilerimizin yönlendirmelerine uyarak buradan ayrılacağız. Cuma namazının sünnetini evlerimizde kılacağız. Cenâb-ı Hak ibadetlerimizi kabul buyursun. Bizleri bu salgın hastalıktan en kısa zamanda kurtarsın. Hutbemi
Peygamber Efendimizin şu duasıyla bitiriyorum:

“Allah’ım! Seni zikretmek, sana şükretmek ve sana güzelce ibadet etmek için bana yardım eyle!” (Ebû Dâvûd, Vitr, 26)