Afetlere karşı dua edildi

darende-somuncu-baba-yagmur-duasi-01

Bir süredir ülkemiz genelinde yaşanan afetler sebebiyle Diyanet İşleri Başkanlığının talimatı ile tüm camilerimizde “Afetlere Karşı Dua” programları düzenlendi. Darende Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Külliyesi’ni Cuma Namazı vesilesi ile dolduran vatandaşlar, namaz öncesinde Darende İlçe Müftüsü Muhammed Yusuf Yaşar tarafından yapılan duaya amin dediler.

darende-somuncu-baba-yagmur-duasi-01

Müftü Yaşar duâsında:

“Hamd, rahman, rahim, din/hesap gününün maliki olan âlemlerin Rabbine aittir. Allah’tan başka ilâh yoktur. O, dilediğini yapar. Allah’ım! Sen Allah’sın, Senden başka ilâh yoktur. Sen zenginsin, biz fakiriz. Bize bol yağmur indir, indirdiğin yağmuru (muhtaç olduğumuz) zamana kadar indir. Yangınlardan sana sığınırız, güç yetiremeyeceğimiz zelzelelerden sana sığınırız. Bize merhametinle muamele eyle!” şeklinde niyazda bulundu.

darende-somuncu-baba-yagmur-duasi-01

Zorluklar birlikte aşılır

Cuma hutbesinde ise “Zorluklar birlikte aşılır.” konulu hutbe irâd edildi. Külliye imam hatiplerinden Mustafa Baş irâd ettiği hutbede şu ifadeleri kullandı:

Aziz Mü’minler!
Evet, bugün mahzunuz, üzüntümüz çok büyük. Kaybettiğimiz kardeşlerimiz, yanan ormanlarımız, yitirdiğimiz masum canlar her birimizin yüreğini dağlıyor. Ancak biliyor ve inanıyoruz ki bizi biz yapan değerlerin etrafında kenetlenip kardeşlik şuurumuzu diri tuttukça başaramayacağımız imtihan yoktur. Tarih boyunca Allah’ın yardımı, devletimizin kararlılığı ve milletimizin azmiyle nice zorluğu birlikte göğüsledik. Bugün de devlet millet dayanışması içinde aşamayacağımız engel yoktur. Toplu vurdukça yüreklerimiz üstesinden gelemeyeceğimiz zorluk yoktur. Nitekim Rabbimizin müjdesi açıktır: “Şüphesiz zorlukla beraber kolaylık vardır. Gerçekten, zorlukla beraber kolaylık vardır.” (İnşirah / 5,6)

Kıymetli Müslümanlar!
Gün, ayrışma değil kenetlenme günüdür. Gün, birliğimizi, beraberliğimizi ve muhabbetimizi canlı tutma günüdür. Sevinç ve mutluluğumuz gibi hüzün ve kederimizi de paylaşma günüdür. Nitekim Peygamber Efendimiz (s.a.s) biz müminleri şöyle tarif etmektedir: “Mü’minler, birbirlerini sevmede, birbirlerine merhamet ve şefkat göstermede, tıpkı bir organı rahatsızlandığında diğer organları da uykusuzluk ve yüksek ateşle bu acıyı paylaşan bir beden gibidir.”

 

darende-somuncu-baba-yagmur-duasi-01

Değerli Mü’minler!
İbrahim (a.s)’ın atıldığı ateşi söndürmeye koşan karınca misali, bugün her birimize düşen sorumluluklar vardır. Her şeyden önce sağduyumuzu ve sükûnetimizi muhafaza edelim. Yangın, sel, deprem ve salgın hastalık gibi afetlere karşı bilinçli, duyarlı ve tedbirli olmayı milli bir mücadele olarak görelim. Gerekli hallerde yetkili mercileri haberdar edelim. Küçücük bir hata ve ihmalin çok ağır neticeleri olabileceğini unutmayalım.

Bu vesileyle başta yangınlar olmak üzere afetlerde hayatını kaybedenlere Cenâb-ı Hak’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Yüce Rabbimiz, afetlerle canla başla mücadele eden kardeşlerimizin işini kolaylaştırsın ve onların yardımcısı olsun.”