Allah’tan Korksunlar!

somuncu-baba-tavsiye

Somuncu Baba’dan Tavsiyeler

Somuncu Baba Dergisi yazarlarından Mürsel Gündoğdu, Somuncu Baba Dergisi‘nde yayınlanmış yazı serisinde, Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Hazretleri’nin bizlere bırakmış olduğu “Arkadaşlarıma ve yolumuzdan gidenlere tavsiyelerim” başlıklı tavsiyelerini konu edinerek günümüz insanının bu tavsiyelerden alması gereken dersleri kaleme aldı. Sayfamızda gerek tavsiyelerin tamamını gerekse de ayrıntılı açıklamalarını bulabilirsiniz. Daha önce yayınladığımız Somuncu Baba’dan Tavsiyeler makalemizde İslâm’da tavsiye geleneği ve Somuncu Baba’nın bizlere bıraktığı tavsiyeleri hakkında genel manada bilgi vermiştik. Bu yazımızda bu tavsiyelerden ilki olan ve Allah korkusu hakkında uyarılarda bulunan “Gizli ve aşikar her yerde Allah’tan korksunlar” tavsiyesi üzerinde duracağız.

allah korkusu
Gizli ve aşikar her yerde Allah’tan korksunlar!

Gizli ve aşikâr her yerde Allah’tan korksunlar!

Yola çıkmak lazım önce ve gidilecek bu yolun hangisi olduğuna karar vermek. Eğer hikmet yolculuğu ise kastedilen¸ o zaman işe en evvelinden başlamak lazımdır ki o da “Allah korkusu”dur. Zira Allah korkusu manevi eğitim yolculuğunun ilk adımıdır. Eğer bu yoksa yol da yok¸ yolcu da yok¸ yolculuk da yok. Yağı olmayan kandilin ışık vermesinden bahsedilemeyeceği gibi heybesinde Allah korkusu olmayan bir erin de gönül seyahatinden bahsetmek mümkün değildir.

İnsanlık¸ içinde Allah korkusu olmayan ham insanların yüreklere saldıkları sahte korkulardan neler çekmedi ki. Hâlâ da çekmeye devam ediyor. Yirmi birinci yüzyılın en büyük yangınları¸ kasırgaları ve tufanları Allah korkusunun yüreklerde gerektiği gibi yer etmemesinden değil midir? Çağımızın mutluluk ümidini kaybetmiş¸ bir hüzünden başka bir kedere savrulan¸ gözünde yaş¸ gönlünde telaş dinmeyen muzdarip insanının hiç dinmeyen hıçkırıklarının sebebi onlara bu zulümleri reva gören ham ervahın yüreklerinde Allah korkusundan eser bulunmaması değil midir? Bu sebepledir ki Allah korkusu¸ değerini bilenler için insana bahşedilmiş en büyük nimettir¸ servettir. Allah korkusu¸ insanlık terazisinin adalet dengesidir ve insan ruhunun giyebileceği en güzel libastır. Unutulduğu zaman toplumları felaketlerin eşiğine sürükleyen¸ uygulandığı zaman ise insanları saadetin gül bahçesine gark eden…

Somuncu Baba Külliyesi'nde İftar
Somuncu Baba Külliyesi’nde İftar

Hikmetin Başı Allah Korkusu’dur

Sevgili Peygamberimiz bir hadis-i şeriflerinde “Hikmetin başı Allah korkusudur.” buyurmuştur. Gidilecek yol hikmetten yana ise bu çileli yolculuğun ilk adımını Allah korkusu zırhını giymekle atmak lazımdır. Zira böyle uzun ve dolambaçlı bir yolculukta ilk adımı yanlış atmak¸ giydiğimiz elbisenin ilk düğmesini yanlış iliklemek gibidir. Ve ilk düğme yanlış iliklenince diğer düğmelerin doğru iliklenmesi mümkün değildir.

Çağın gören gözü ve idrak eden yüreği olan Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba¸ arkadaşlarına ve yolundan gidenlere¸ bir riya ve felaketler asrının gün dönümünde bu kutlu tavsiyeyi salık veriyor; “Gizli ve aşikâr her yerde Allah’tan korksunlar.” diye. Gösteriş ve riyanın gönüllerimize egemen olduğu çağımızda aşikârı ve dahi gizliyi işaret etmek ve gönlü¸ layık olduğu en güzel libasa büründürmeyi tavsiye etmek en büyük bilgelik ve manevi hekimlik değil midir?

Toplumun kanaat önderleri nasihatlerini öylesine yürekten ve içten bazen nesir bazen şiir olarak ifade buyururlar ki bu sözler gönüllere birer nakış olarak işlenir. Es- Seyyid Osman Hulûsi Efendi‘nin Allah korkusunu ifade etmek üzere serdettiği aşağıdaki beyti bunun en güzel misalidir;

Havf-ı Rabbânî düşüp yaksın ol dâğ ile içini

Elif-i zîbâ iken servi boyu dâl ol

(Allah korkusu ilahi bir ateşle yüreğini yaksın¸ dimdik yürüme¸ bu korku seni tevazu ile öne doğru eğik hale getirsin ki¸ attığın adımları görebilesin¸ ilahi kuvvete baş eğen biri olasın.)

Gönüllerimizin kuruyup çöle döndüğü ve dudaklarımızın susuzluktan çatladığı bir çağın şahitleri olarak tıpkı asr-ı saadette olduğu gibi merhametin rahmet olup üzerimize yağmasına ne kadar da muhtacız. Somuncu Baba Hazretleri‘nin mümbit nasihatleri¸ çöle dönmüş kuraklık asrında gönlümüzde bir bahar meltemi mesabesinde olmakla kalmıyor aynı zamanda göğün bereketlerinin karanlık gönüllerimize bir Nur u Hüda olarak doğmasını da salık veriyor.

Ne mutlu bu nasihatlere kulak kabartanlara…