Bayramınız Mübarek Olsun

darende somuncu baba külliyesi ramazan bayramı sevinci

Rahmet ve bereket ayı Ramazan-ı Şerîf‘i geride bırakarak bizleri Bayram sabahına kavuşturan Rabbimize hamdolsun. Cenâb-ı Hak sağlık ve huzur içerisinde bizleri daha nice bayramlara kavuştursun. Ramazan Bayramı tüm İslâm aleminde olduğu gibi Darende Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi‘nde de büyük bir manevi atmosfer altında idrak ediliyor.

darende somuncu baba külliyesi ramazan bayramı sevinci

Somuncu Baba Külliyesi ‘nde Ramazan Bayramı

Namaz Öncesi Vaaz

Darende Hulusi Efendi erkek yatılı Kur’an Kursu yöneticisi Aydın Duman, Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesinde irâd ettiği vaazında, Ramazan ayının bizlere kazandırdığı birlik ve beraberlik düşüncesinin yıl boyu devam etmesi gerektiğini vurgularken, Aziz şehitlerimiz ve manevi büyüklerimiz için dualarda bulundu. Duanın ardından Aydın Duman, senede sadece iki defa kılındığı için unutulabilen Bayram Namazı‘nın nasıl kılınacağı hakkında bilgiler verdi.

darende somuncu baba külliyesi ramazan bayramı sevinci

Bayram Namazı ve Bayram Hutbesi

Somuncu Baba Külliyesi’nde Bayram Namazı Külliye imam-hatiplerinden Musa Tektaş tarafından kıldırıldı. Namaz sonrası tekbirlerle minbere çıkan Tektaş Bayram Hutbesinde şu ifadeleri kullandı:

“Bizi bu mübarek mekanda Hamid-i Veli Hazretleri’nin manevi gölgesinde bayrama ulaştıran Rabbimize sonsuz hamd ü senalar olsun. Bayramları neşe, sevinç ve Allah’ı zikretme günleri olarak niteleyen Sevgili Peygamberimiz Muhammed Mustafa’ya salât ve selam olsun. Bayramımız mübarek olsun.

‘Seyyid Hulûsî nâmımız
Sabâh oldu akşamımız
Bugün kutlu bayramımız
Gelin dostlar bize gelin’

Ulvi çağrısını gönül kulağıyla duyup, bu güzelliği can gözüyle temaşaya gelen kıymetli gönül dostları vuslatınız mübarek olsun.

Cenab-ı Allah büyüklerimizle, sevdiklerimizle bayramı muhabbetle idrak etmeyi her daim nasip eylesin. Dualarınız kabil olsun, gönlünüz huzurla dolsun. Bu yüce bayramın: birlik ve beraberliğimizin güçlenmesini, alem-i İslam’ın huzur ve sâadete ermesini, dostlukların pekişip günahlarımızın affına vesile olmasını Cenab-ı Mevlâ’dan diliyoruz.”

darende somuncu baba külliyesi ramazan bayramı sevinci

Sakalı Şerif Ziyarete Açıldı!

Bayram hutbesinin ardından Külliye imam-hatiplerinden Mustafa Baş tarafından Kur’an-ı Kerim tilavet edildi. Tilavet sonrası Somuncu Baba Külliyesi’nde bir gelenek olarak uzun yıllardır yapılan adet üzere Peygamber Efendimiz(sav)’den bizlere hatırâ kalan Sakal-ı Şerif ziyarete açıldı.

Cami görevlileri ve hafızlık okulu öğrencilerinin tekbirleriyle özel kutusundan çıkarılan Sakal-ı Şerif salavatlar eşliğinde ve duygu yoğunluğu ile camiye gelen vatandaşlar tarafından ziyaret edildi. Somuncu Baba Külliyesi’ne Sadrazam Mehmet Paşa tarafından 18.yüzyılda hediye edilen ve arşiv vesikaları ile doğruluğu belgelenen sakalı şerif; her yıl ramazan ve kurban bayramı ile kandil gecelerinde ziyarete açılıyor.

darende somuncu baba külliyesi ramazan bayramı sevinci

Külliye’de Bayramlaşma

Sakal-ı Şerif ziyaretinden sonra vatandaşlar Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba ve Osman Hulusi Efendi Hazretlerinin türbelerini ziyaret ettiler. Ülkemizin dört bir köşesinden binlerce vatandaşın katıldığı bayramlaşma programında misafirlere Hulusi Efendi Vakfı Darende Sosyal Tesislerinde bayram yemeği ikram edildi.

darende somuncu baba külliyesi ramazan bayramı sevinci

Ulusal Basında Somuncu Baba Külliyesi

Darende Somuncu Baba Külliyesi’ndeki Bayram sevincini yansıtan fotoğraf kareleri gün içerisinde başta Anadolu Ajansı olmak üzere bir çok yayın kuruluşu tarafından paylaşılarak dünya genelindeki milyonlarca insanın Somuncu Baba Külliyesi’ni tanımasına ve görmesine vesile oldu.

darende somuncu baba külliyesi ramazan bayramı sevinci

darende somuncu baba külliyesi ramazan bayramı sevinci

Cenâb-ı Hak daha nice bayramlara bizleri kavuştursun… Ramazan Bayramınızı tebrik eder ülkemize ve İslâm alemine hayırlar getirmesini Cenâb-ı Hak’tan niyaz ederiz…