Bülent Arınç Darende Ziyareti

Bülent Arınç darende somuncu baba külliyesi ziyareti

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi 22.Dönem TBMM Başkanı Bülent Arınç Malatya Milletvekilleri ile birlikte geldiği Darende’de Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Külliyesi‘ni ziyaret etti. İlk olarak Hulusi Efendi Vakfı Genel Merkezinde Vakıf Başkanı Hamid Hamidettin Ateş Efendi‘yi ziyaret eden Bülent Arınç burada Vakıf faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

Yaptığı güzel hizmetlerden dolayı Vakıf başkanını ve çalışanlarını kutlayan Arınç, Hulûsi Efendi Vakfı‘nın insanlığa örnek eserler kazandırdığına değindi. Ziyaret anısına Vakıf Başkanı Ateş, Arınç´a Mutasavvıf Osman Hulusi Efendi´nin divânından beyitlerin yazılı olduğu hüsn-i hat tablosu ve Somuncu Baba Esansı hediye etti.

Bülent Arınç darende somuncu baba külliyesi ziyareti

Somuncu Baba Ziyareti

Vakıf genel merkezi ziyaretinden sonra Arınç ve berâberindekiler, Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Külliyesi‘ne geçti. Burada Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Hazretlerinin türbelerini ziyaret eden Arınç, Külliyenin tarihi ve özellikleri hakkında görevlilerden bilgi aldı. Tohma Kanyonu, Balıklı Kuyular, Somuncu Baba Çilehanesi ve Hamidiye Çarşısı´nı gezen Arınç, yıllar önce geldiği Külliyenin her geçen yıl daha da güzelleştiğini belirtti.

Bülent Arınç’ın ziyaretine, Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık ve Ahmet Çakır, Malatya Eski Milletvekili Cemal Akın, Darende Kaymakamı Enver Zengince ve Darende Belediye Başkanı İsa Özkan eşlik etti.

Bülent Arınç darende somuncu baba külliyesi ziyareti

Bülent Arınç kimdir?

25 Mayıs 1948’de Bursa’da doğmuştur. Babasının adı İbrahim, annesinin adı Ayşe Sevdiye’dir. Jandarma astsubayı olan babası ile birçok ilde ikamet etmiştir. Manisa Lisesinden mezun olmuş, 1970 yılında  Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirmiştir. Uzun yıllar Manisa’da serbest avukatlık yapmıştır.

İlk olarak 1995 yılında Manisa milletvekili seçilen Arınç, 20, 21, 22 ve 23. Dönemde Manisa Milletvekili seçilmiştir. 22. Dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı olarak görev yapmıştır. 23. Dönemde Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Türk Grubu Başkanı olmuştur. Bu görevi esnasında, 60. Hükümette Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı görevine atanmıştır. 61. Hükümette Başbakan Yardımcısı olarak görev yapmıştır.

Orta düzeyde İngilizce bilen Arınç, Münevver Arınç ile evlidir. Mehmet Fatih, Ayşenur ve Mücahit adlarında 3 çocuğu olup, Mehmet Fatih 1997 yılında trafik kazasında hayatını kaybetmiştir. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile 15 Mayıs 2019 tarihinde oluşturulan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliği görevine getirilmiştir.

Bülent Arınç darende somuncu baba külliyesi ziyareti