Darende Somuncu Baba Külliyesi’ne Ziyaretçi Akını

darende-somuncu-baba-kulliyesi

Ülkemizin dört bir köşesinden misafir ağırlayan Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Külliyesi ‘nde ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor. Manevi atmosferi, mimari özellikleri ve doğal güzellikleri ile Külliye, misafirlerin beğenisini görüyor. Yaz aylarında yüzbinlerce misafir tarafından ziyaret edilen Darende Somuncu Baba Külliyesinde, cemaatin çok fazla olduğu cuma namazları, hem iç mekanda hem de külliye avlusunda edâ ediliyor.

darende-somuncu-baba-kulliyesi

Darende Somuncu Baba ve Hulusi Efendi

Anadolu’nun manevi mimarlarından Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Hazretleri ve ahfâdından 20.yüzyıl mutasavvıf divan şairi Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi‘nin türbelerini ziyaret eden misafirler, Osmanlı ve Selçuklu dönemi mimari özellikleri ile dikkatleri çeken Câmide ibadetlerini huzurlu bir şekilde yapabiliyor. Geniş avlusu ve balıklı havuzu, gün boyu okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ile ruhları dinlendiren Külliye’nin dahilinde bulunan müze ise adeta geçmişe bir yolculuk imkânı sunuyor. Tarihi ve kültürel eşyaların sergilendiği müze, ücretsiz olarak hizmet veriyor.

darende-somuncu-baba-kulliyesi

Hulusi Efendi Vakfı’nın Hizmetleri

Külliyede ziyaretçi yoğunluğuna rağmen, Hulusi Efendi Vakfı‘nın yaptığı hizmetler ile ziyaretçilere çeşitli kolaylıklar sunuluyor. Külliyenin temizlik, güvenlik ve çevre düzenleme hizmetleri başta olmak üzere tüm ihtiyaçları vakıf tarafından karşılanıyor.

Misafirlerin huzurlu bir ziyaret gerçekleştirmesi için; otopark, wc-lavabolar, müze ve mesire alanları ücretsiz olarak hizmet veriyor. Bu hizmetlerin yanı sıra külliye çevresinde kurulan; hediyelik eşya, yöresel ürünler, kafe ve restoran özel işletmeleri de ziyaretçilerin her türlü ihtiyaçlarına karşılık veriyor. Koronavirüs salgını önlemleri kapsamında külliyede sürekli olarak temizlik ve dezenfekte çalışmaları yapılıyor.

darende-somuncu-baba-kulliyesi

Tohma Kanyonu ve Kudret Havuzu

Külliye ve müzeyi ziyaret eden misafirler, Somuncu Baba Hazretlerinin çilehanesinin yer aldığı Tohma Kanyonunda vakit geçiriyorlar. Kanyon içerisinde ücretsiz mesire alanlarının yanı sıra özel kafe ve restoranlar da hizmet veriyor. Yine Tohma Kanyonu içerisinde yer alan Kudret Havuzu ise sıcak günlerde serinlemek isteyen misafirlerine açık hava yüzme havuzu olarak imkan sağlıyor.

darende-somuncu-baba-kulliyesi-kudret-havuzu
Tohma Kanyonu – Kudret Havuzu

Her yıl yüzbinlerce misafir tarafından ziyaret edilen Somuncu Baba Külliyesi’ne sizleri de bekleriz… Somuncu Baba Türbesine nasıl gidilir başlıklı yazımızdan Külliye konumu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz…

darende-somuncu-baba-kulliyesi