Depremde Vefat Edenler İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı

somuncu-baba-kulliyesi-deprem-giyabi-cenaze-namazi-1

Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler için Diyanet İşleri Başkanlığının organizasyonu ile ülkemiz genelinde Cuma namazı sonrası tüm camilerde gıyabi cenaze namazı kılındı.

Şeyh Hâmid-i Veli Somuncu Baba Külliyesi’nde cuma namazı öncesi dua edilerek rahmet dilendi. Külliye avlusundaki gıyabi cenaze namazına vatandaşlar yoğun katılım gösterdi.

somuncu-baba-kulliyesi-deprem-giyabi-cenaze-namazi-1

Gıyabi cenaze namazı nedir?

Cenâzenin hazır bulunmadığı yerlerde vefât eden kişilerin gıyabında kılınan namaz, normal cenaze namazı ile aynı şekilde kılınmaktadır. Din İşleri Yüksek Kurulu’nun gıyabi cenaze namazı hakkındaki açıklması şu şekilde:

Aslolan, namazının kılınabilmesi için cenazenin hazır bulunmasıdır. Bununla birlikte hazır olmayan cenaze için de namaz kılınabilir. Nitekim Resulullah (s.a.s.), Habeş Kralı Necaşi’nin vefatını haber vermiş, sonra da onun cenaze namazını kıldırmak üzere cemaatin önüne geçmiş, ashab da arkasında saf tutmuştur (Buhari, Cenaiz, 55; Müslim, Cenaiz, 63).

Olayda hazır bulunan Cabir b. Abdullah (r.a.) şöyle demiştir: “Resulullah (s.a.s.), Necaşi’nin (gıyabında) cenaze namazını kıldırdı. Ben de ikinci yahut üçüncü saftaydım” (Buhari, Cenaiz, 54) Yine, Resulullah’ın (s.a.s.) Uhud şehitleri (Buhari, Cenaiz, 73) ve kendisine haber verilmeden defnedilen cenazeler için de gıyabi cenaze namazı kıldığı bilinmektedir (Buhari, Cenaiz, 56).

somuncu-baba-kulliyesi-deprem-giyabi-cenaze-namazi-1