Depremzedeler Külliye’ye Sığındı

Kahramanmaraş ili Pazarcık ilçesinde 7,7 ve Elbistan ilçesinde 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen vatandaşlar, Somuncu Baba Külliyesi’ne sığındı. Yılın dört mevsimi milyonlarca insanın ziyaret ettiği külliye kapılarını depremden etkilenen vatandaşlara açtı.

İmar ve ihyası Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı tarafından yürütülen Külliyede, depremin ilk gününden beri binlerce kişi ağırlandı. Depremin ilk gününden beri vatandaşları külliyede konuk eden Hulusi Efendi Vakfı, vatandaşlara; battaniye, 3 öğün yemek ve barınma imkanı sağladı.

Deprem merkezlerine yakınlığı sebebiyle depremin ciddi şekilde hissedildiği ilçemizde evine giremeyip Somuncu Baba Hazretlerinin manevi huzurunda kalan misafirler ibadet ederek göçük altında kalan vatandaşlarımız için dua ettiler. Darendeli vatandaşlarımızla birlikte Malatya ve Elbistan bölgelerinden depremzedelerin geldiği Külliyede günlük ortalama 700 kişiye hizmet verildi.

Deprem bölgesine giden yollar üzerinde bulunan Darende, aynı zamanda bölgeye giden yardım ekipleri, sivil toplum kuruluşları ve devlet görevlilerinin de uğrayıp mola verdiği bir mekan oldu. Somuncu Baba Külliyesi‘ni bu vesile ile ziyaret eden misafirlere de aynı şekilde yemek ikramları yapıldı ve ihtiyaçları giderildi.

Darende Kaymakamı Ö.Safa Türkoğlu da külliyede kalan misafirleri sık sık ziyaret ederek verilen hizmetten dolayı Hulusi Efendi Vakfı’na teşekkür etti.

depremzede-deprem-somuncu-baba-darende-malatya-2

depremzede-deprem-somuncu-baba-darende-malatya-3