Esenler Belediyesi Somuncu Baba Paneli

esenler belediyesi

Esenler Belediyesi’nden Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi Paneli

İstanbul Esenler Belediyesi ve Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı tarafından İstanbul Esenler’de “Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi Paneli” düzenlendi. 20 Şubat Pazartesi akşamı Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi´nde düzenlenen panel programında, yaşadıkları döneme damga vuran, bıraktıkları eserler ve yetiştirdikleri talebeleri ile günümüze ışık tutan Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba ve Osman Hulusi Efendi´nin örnek hayatları dinleyicilere anlatıldı.

somuncubaba
Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Paneli’ne misafirler büyük ilgi gösterdi

Sunuculuğunu Fikret Bayraktar ‘ın yaptığı program Hafız Ahmet Dinç tarafından okunan Kur´an-ı Kerîm tilâveti ile başladı. Hulûsi Efendi Vakfı Denetim Kurulu Başkanı M.Nazmi Değirmenci yaptığı açılış konuşmasında gönül sultanlarının Esenler´de anılmasından duyduğu mutluluğu belirterek, “Gerçeği bilme ve bulma yolunda iki büyük sultanın, Hakk´ın birliği yolunda insanlığa ışık saçtığı bu büyükleri anmanın sorumluluğu içerisindeyiz. Osman Hulusi Efendi her yönüyle aydınlık, ileri fikirli bir bilge mutasavvıf olarak bugün olduğu gibi bundan sonra da insanlığa ışık olacaktır” diye konuştu.

Ardından Esenler Belediye Başkanı M.Tevfik Göksu bir selamlama konuşması yaparak gönül sultanlarının öneminden bahsetti. Başkan M. Tevfik Göksu konuşmasında:

“İnsanlığın imarı ancak gönüllerin imarı ile mümkündür. Gönüllerin imarı ise gönül sultanlarının varlığı ile mümkündür. Biz eğer bu gönül sultanlarını gelmişiyle ve geçmişiyle neslimize tanıtabilir bu toprakların çocuklarına aktarabilirsek bu şehrin geleceği açısından en hayırlı işi yapmış oluruz. Hele ki 15 Temmuz´da yaşadığımız hain darbe girişimini işgal hareketini gözümüzün önüne getirdiğimizde bu kaynaktan sağlam su içenlerin bu toplumla buluşmasının gerektiğini bir kez daha anladık. Bu sebeple Esenler Belediyesi olarak bu topraklarda yeryüzünü imar eden gönül sultanlarını tanıtmaya devam edeceğiz” dedi.

somuncu baba hulusi efendi paneli
Panelde Prof.Dr.Necdet Tosun ve Tarihçi yazar Rasul Kesenceli tebliğ sundular

Mutasavvıfların İnsanlığa Hizmetleri

Somuncu Baba İlahi Grubu tarafından Somuncu Baba ve Hulusi Efendi´ye ait ilahilerin seslendirildiği programın panel bölümünde Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Necdet Tosun ve Araştırmacı tarihçi yazar Rasul Kesenceli tarafından bu iki Allah dostunun hayatı ve günümüze etkileri konulu tebliğler sunuldu. Prof. Dr. Necdet Tosun, Nakşibendiliğin toplum hayatı üzerine etkisi konulu konuşmasında tasavvufun insanlığa hizmet olduğunu yaşantıları ile gösteren mutasavvıfların örnek hayatlarından bahsetti. Allah dostlarının hayır hizmetlerine daima öncülük ettiğini belirten Prof.Dr. Necdet Tosun, 20.yüzyılda yaşamış olan İhramcızade İsmail Hakkı Toprak ve Osman Hulûsi Efendi‘nin  bu alanda insanlara önemli bir örnek olduğunu anlattı. Tarihçi yazar Resul Kesenceli ise “Ehli Sünnet akidesi içerisindeki sırat-ı müstakim Nakşibendilik ve Darende silsilesi” konulu konuşmasında Somuncu Baba ahfâdından Osman Hulûsi Efendi‘nin örnek hayatından hatıralara yer verdi.

kubbelerin üstadı
Panel sonunda Hüsn-i Hat ve Fotoğraf sergisi açıldı

Program sonunda Hattat Muhammet Mağ ve ekibi tarafından hazırlanan Divân-ı Hulûsi-i Dârendevî´den Hüsn-i Hat sergisi ile fotoğraf sanatçısı Cemil Şahin´in çekmiş olduğu fotoğraflardan oluşan fotoğraf sergisi ziyarete açıldı.

Panel Videosu