Fatih Belediyesi Paneline Büyük İlgi

fatih belediyesi

Fatih Belediyesi Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Paneli Düzenledi

İstanbul Fatih Belediyesi tarafından organize edilen “Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi Paneli” 1 Mart 2017 Çarşamba akşamı Fatih Belediyesi Ali Emiri Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Yaşadıkları döneme damga vuran, bıraktıkları eserler ve yetiştirdikleri talebeleri ile günümüze ışık tutan bu iki Allah dostunun hayatları ve günümüze etkilerinin anlatıldığı panel programına vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Fatih Belediyesi Başkan Yardımcısı  Hasan Suver, Hulusi Efendi Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Hamit Hamidettin Ateş Efendi ve çok sayıda vatandaşın katıldığı programda birçok misafir programı ayakta takip etti.

fatih belediyesi panel
Fatih Belediyesi Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Paneli büyük ilgi gördü

Darende Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi İmam-Hatîbi Hafız Mustafa Baş tarafından okunan Kur’an-ı Kerim Tilâveti ile başlayan programda Somuncu Baba İlahi Grubu Divân-ı Hulûsi’den ilahiler seslendirdi. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir adına programa katılan, Başkan Yardımcısı Hasan Suver yaptığı selamlama konuşmasında;

”Devletimizin ve milletimizin yaşadığı bu zorlu günlerde manevi değerlerimize her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Akşemseddin’in, Hacı Bayram-ı Veli’nin hocası Somuncu Baba Hazretlerinin ne kadar büyük bir Allah dostu olduğunu müşahede ediyoruz. Somuncu Baba Hazretlerinden, Hulusi Efendi Hazretlerine kadar, bu temiz neslin varisleri vakıf hizmeti anlayışını günümüze kadar getirmiştir. Vakfın tanıtım videosunu izledim. Vakfın bu kadar geniş bir sahada hizmet vermesi bizi gerçekten çok şaşırttı. Bu anlamda sizleri tebrik ediyorum.” ifadelerine yer verdi. Konuşmasının ardından Hulusi Efendi Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Hamid Hamidettin Ateş Efendi tarafından panelin anısına Suver’e plaket takdim edildi.

somuncu baba ve hulusi efendi
Panel sonunda Hüsn-i Hat ve Fotoğraf Sergisi ziyarete açıldı.

Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi Anlatıldı

Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mahmut Yeşil ve Emekli İl Müftüsü Dr. Süleyman Aktaş’ın konuşmacı olarak katıldığı panel programında ise Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Hazretleri ve Osman Hulûsi Efendi’nin örnek hayatları, eserleri ve günümüz toplumu üzerine etkileri hakkında bilgiler verildi. Program sonunda Hattat Muhammet Mağ ve ekibi tarafından hazırlanan Divân-ı Hulûsi-i Dârendevî’den Hüsn-i Hat sergisi ile fotoğraf sanatçısı Cemil Şahin’in çekmiş olduğu fotoğraflardan oluşan fotoğraf sergisi ziyarete açıldı.

Panel Videosu