Hafızlık icazet merasimi düzenlendi

darende hafızlık icazet programı somuncu baba

İbadet ve ziyaret haricinde Somuncu Baba Külliyesi çeşitli programlara da ev sahipliği yapıyor. Hulusi Efendi Vakfı‘nın öncülüğünde kurulan ve ihtiyaçları yine Vakıf tarafından karşılanan Diyanet İşleri Başkanlığı Darende Müftülüğü ’ne bağlı olarak eğitim veren Hulusi Efendi Erkek Kur’an Kursu ile Hacı Fatma Tunç Kız Kur’an Kursu’ndan mezun olarak icazetlerini alan 18 Erkek 10 Kız toplam 28 hafız için Hafızlık İcazet Merasimi düzenlendi.

5 Ekim 2019 Cumartesi günü Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Külliyesi ‘nde düzenlenen merâsime; Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Osman Şahinİnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Karamanİl Müftüsü Veysel IşıldarMüftü Yardımcısı Fikriye Özkan, İlçe Müftüsü Nurullah Birlik, Belediye Başkan Vekili Muharrem Apan, Gürün ve Kuluncak Müftüleri ile hafızların aileleri katıldı.

diyanet işleri başkanlığı mushafları inceleme kurulu başkanı osman şahin

Hafız sayısı 150 bini geçti

Törende bir konuşma yapan (DİB) Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Osman Şahin, Hulusi Efendi Vakfı´nın, hafızların yetişmesine göstermiş olduğu destek ve hassasiyet için teşekkür etti. Kaliteli eğitim alan ve nezih merkezlerde yetişen hafızların bir yıldız gibi çevresine ışık saçacağını belirten Şahin, Türkiye’deki hafız sayısının yeterli olmadığını ifade ederek şöyle konuştu:

“1970’li yıllardan bu yana kayıtları tutulan hafızların sayısı 150 bini geçti. Hafız sayısı yüksek gibi görünse de nüfus ve diğer İslam ülkeleriyle kıyaslandığı zaman bu sayının çoğaltılması gerekiyor. Hafızlarımız artarken bir şeyin daha artması gerekiyor. Kuran’a hürmet etmede, ezberlemede, okumada gösterdiğimiz gayreti Kuran’ın hükümlerine uyma noktasında da mutlaka göstermeliyiz. Kuran aramızda böyle yaşamalı, sadece hafızların zihinlerinde değil.

Kuran bizim hayatımızın merkezinde olmalı. Peygamber Efendimiz’in ahlakını Hazreti Aişe validemize sorduklarında verdiği cevap ‘O’nun ahlakı Kur’an’dan ibarettir’ buyurmuştur. Kur’an’ın emir ve yasakları sayfalar arasında durduğu müddetçe hayatımıza ışık tutmaz. O zaman Kuran dünyada bizim rehberimiz olmaz. Ahirette de onun şefaatine nail olamayız.

O bakımdan Kuran’ı yavrularımıza ezberlettiğimiz gibi onu hayatımızın merkezine koyarak bize ne emrediyorsa başımızın tacı yaparak, neyi yasaklıyorsa ondanda şiddetle kaçınarak, bu şekilde okuyup, bu şekilde anlayıp, bu şekilde yaşamaya özen göstereceğiz ki Kuran bizim rehberimiz ve şefaatçimiz olsun.”

malatya müftüsü veysel ışıldar

Ailelere Teşekkür

Malatya İl Müftüsü Veysel Işıldar da hafızların yetişmesinin gurur vesilesi olduğunu kaydederek:

Ben çocuklarını hafız olarak yetişmesi için iradesini ortaya koyan anne ve babalara çok teşekkür ediyorum. Aileler sözlü dualarında bu çocuklarına böyle dua etmeselerdi, böyle bir manzara ile karşılaşmak herhalde böyle kolay olmayacaktı. Cenabı Hakka şükürler olsun ki Anadolu topraklarının İslamlaşmasında önemli kilometre taşlarından olan Somuncu Baba Hazretleri ve Hulusi Efendi Vakfı burada olması bu fidanların yeşermesine vesiledir. Unutmayalım ki millet olarak sadece yerin üstündekiler değil altındakilerle de beraber bir milletiz. Onun için ecdadımıza minnet borçluyuz. Onları dualarımızda unutmayacağız.” diye konuştu.

hafızlık icazet merasimi darende somuncu baba

10 Yılda 180 Hafız Mezun Oldu

Programda, ilçe Müftüsü Nurullah Birlik ve Hulusi Efendi Erkek Kur´an Kursu Müdürü Aydın Duman da birer konuşma yaptılar. Aydın Duman konuşmasında Hulusi Efendi Vakfı´nın destekleriyle açılan Kur’an Kurslarında, 10 yılda 180 hafızın mezun olduğunu belirterek, kurslara verdiği destekten dolayı Hulusi Efendi Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Hamid Hamidettin Ateş Efendi‘ye teşekkür etti.

Konuşmaların ardından hafızlar ve misafir hocalar tarafından Kuran-ı Kerim tilavet edildi, ilahiler seslendirildi. Daha sonra dua edilerek mezuniyet diplomaları sahiplerine verildi.

Somuncu Baba Külliyesinin Erkek ve Bayan bölümlerinde icra edilen programda icazetlerini alan kız ve erkek hafızlara iş insanı Hakkı Tunç ve ailesi tarafından birer cumhuriyet altını hediye edildi.

hulusi efendi kuran kursu hafızlık icazet merasimi

hacı fatma tunç kız kuran kursu darende somuncu baba