Japonya Büyükelçisi Akio’dan Ziyaret

japonya buyukelcisi Miyajima Akio darende somuncu baba ziyaret

Çeşitli program ve açılışlar vesilesi ile Malatya’ya gelen Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Miyajima Akio Darende’de Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Külliyesi’ni ziyaret etti. İlk olarak ilçenin Balaban Mahallesi’nde Japonya’dan sağlanan kaynakla açılışı yapılan “Balaban Kadın Eğitim ve Dayanışma Evi” ni ziyaret eden Akio, burada yetkililerden bilgi aldı. Akio, daha sonra Somuncu Baba Külliyesi’ni ziyaret ederek Tohma Kanyonu içerisinde bulunan Kudret Havuzu’nu gezdi.

japonya buyukelcisi Miyajima Akio darende somuncu baba ziyaret

Darende Kaymakamı Malik Çalışır ve Hulusi Efendi Vakfı yöneticileri tarafından karşılanan Büyükelçi Miyajima Akio, Somuncu Baba hakkında burada tercümanlar aracılığı ile bilgi aldı. Çıkışta gazetecilere ziyareti değerlendiren Akio:

“Küçük bir ilçede sıra dışı bir yer olarak beni hayran bıraktı. Burada estetik ve sanat anlayışı oldukça yüksek. Suyun, ahşabın ve taşın ustalıkla kullanılmasına saygı duydum. Kayalıkların arasındaki havuza geniş bir zaman da geldiğimde yüzmek isterim.” dedi.

Kaymakam Çalışır, ziyaret anısına Akio’a, külliyenin fotoğrafını hediye etti. Hulusi Efendi Vakfı tarafından da çeşitli hediyeler verilen büyükelçi, programlarının ardından ilçemizden ayrıldı.