Kadir Gecesi ihya edildi

kadir-gecesi-somuncu-baba-turbesi-darende

Kadir Gecesi ‘nde Somuncu Baba Külliyesi

Allah’u Teâla’nın bin aydan daha hayırlı olarak müjdelediği Kadir Gecesinde yurdumuzun farklı bölgelerden binlerce vatandaş Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi‘ne akın etti. Böylesine müstesna bir günü Somuncu Baba Külliyesi ‘nin manevi atmosferinde ihya etmek isteyen misafirler gün boyunca bu güzel günü dolu dolu geçirmenin hazzını yaşadı.

mukabele-somuncu-baba-turbesi-darende

Mukabele

Kadir Gecesi’nin Pazar güne denk gelmesini fırsat bilen misafirler geceyi beklemeden Külliye’ye gelerek öğle namazı sonrası düzenlenen Mukabele programına iştirak ettiler. Ramazan ayının başından beri Somuncu Baba Külliyesi’nde Sabah Namazı öncesi ve Öğle Namazı sonrası olmak üzere günde 2 kez mukabele programı düzenleniyor. Mukabele geleneğinin genciyle ve yaşlısıyla uzun yıllardır devam ettiği külliyede, hafızlık kursu öğrencileri de mukabelede görev alıyor.

hulusi-efendi-iftar-sofrasi-somuncu-baba-darende

Hulusi Efendi İftar Sofrası

Mukabele sonrası Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Hazretlerinin Türbelerini ziyaret ederek dua eden misafirler gün boyunca ibadet ve Kuranı Kerim tilaveti ile meşgul olarak iftar saatini beklediler. İkindi namazından sonra Külliye avlusunda kurulacak olan Hulusi Efendi İftar Sofrası için görevlilerin yanı sıra iftar için gelen misafirler de gönüllü olarak görev aldılar. Hazırlıkların tamamlanması ile Külliye avlusu ve iç mekanda serilen sofralarda yaklaşık 3000 kişi iftarı birlikte yaptı. Katılımın yoğun olması sebebiyle Akşam namazı da avluda eda edildi.

somuncu-baba-turbesi-canli-yayin

Srt Canlı yayın yaptı

Sivas merkezli olarak yayın yapan Srt Tv kanalı, iftar öncesi ve iftar sonrasında Somuncu Baba Külliyesi’nden canlı yayınlarla buradaki manevi atmosferi dünya genelindeki hemşehrilerimize ve gönüllülerimize ulaştırdı. İftar öncesi sunuculuğunu Süleyman Güler‘in yaptığı “Sultan Şehirde İftar” programına konuk olarak katılan Aydın Duman ve Mustafa Baş Hocalarımız, Kadir Gecesinin öneminden ve Somuncu Baba Külliyesi’ndeki Ramazan faaliyetlerinden bahsettiler.

kadir-gecesi-ozel-programi-somuncu-baba

Kadir Gecesi Özel Programı

İftar sonrasında Cami içerisinde Kadir Gecesi Özel Programı düzenlendi. Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda Somuncu Baba İlahi Grubu tarafından ilahiler seslendirildi. Program sonunda Hulusi Efendi Hafızlık Kursu Yöneticisi Aydın Duman tarafından dua yapıldı. Vatanımızın ve milletimizin birlik ve bütünlüğü için dualar yapıldı.

teravih-namazi-somuncu-baba-turbesi-cami-darende

Teravih Namazı

Kadir Gecesi Özel programından sonra teravih namazı kılındı. Külliye görevlileri Musa Tektaş ve Mustafa Baş tarafından kıldırılan teravih namazı aralarında salavatlar ve ilahiler okundu. Gece sonunda yine eller semaya açılarak dualar edildi.

sakal-serif-ziyareti-darende-somuncu-baba

Sakal-ı Şerif ziyareti

Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi‘ne Sadrazam Mehmet Paşa döneminde hediye edilen sakal-ı şerif; bir gelenek olarak Kadir Gecesi ve bayram günlerinde ziyarete açılıyor. Kadir Gecesinin gündüzünde bayanlara açılan sakal-ı şerif akşam teravih namazı sonrasında erkek misafirlerin ziyareti için cami içerisine getiriliyor. Böylesine bir geceyi Peygamber Efendimiz(sav)’in sakal-ı şerifini ziyaret ederek tamamlayan misafirler ayrı bir huzur buluyor.

dua-eden-insan-namaz-somuncu-baba-darende

Külliye sabaha kadar açık

Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Külliyesi‘ne gelerek geceyi ihya etmek isteyen misafirler ve türbeyi ziyaret etmek isteyenler için gece boyunca açık tutulan Somuncu Baba Külliyesi, Kadir Gecesini ihya etmek isteyen misafirlerin de yoğun ilgisi oldu.