Kayseri Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Paneli Düzenlendi

kayseri-somuncu-baba-panel-ahmet-simsirgil

Kayseri Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Paneli

Osmanlı Coğrafyası’nın manevi mimarlarından Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba ve ahfâdından mutasavvıf ve divân şâiri Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi, Kayseri Talas Belediyesi ve Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı tarafından düzenlenen panel programı ile anıldı.

18 Kasım 2017 Cumartesi akşamı Erciyes Üniversitesi 15 Temmuz Yerleşkesi Konferans Salonu´nda gerçekleştirilen panel programına; Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Talas Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, Darende Kaymakamı Enver Hakan Zengince, Darende Belediye Başkanı Dr. Süleyman Eser, Divriği Kaymakamı Tolga Özdemir, Hulusi Efendi Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Hamid Hamidettin Ateş Efendi ile şehir içinden ve şehir dışından çok sayıda misafir katıldı.

hamidettin-ates-kayseri-mustafa-celik-mustafa-palancioglu

 

Açılış Konuşmaları

Darende Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi imam hatiplerinden Hafız Mustafa Baş´ın Kur´an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program açılış konuşmaları ile devam etti. Vakıf adına yapılan konuşmada şu ifadeler kullanıldı:

“Büyükleri anlamak için onları yaşamak gerekir. Onların nasihatlerine uymak gerekir. Somuncu Baba´nın dünyaya teşrif ettiği yer Kayseri Akçakaya’dır. Somuncu Baba´nın ismiyle şereflenmiş bu mekândayız. Akçakaya´nın tarihi geçmişine baktığımızda yalnızca Müslüman köyü, ama civar beldeler tamamıyla Rum. Ama zaman içerisinde Somuncu Baba Hazretlerinin himmeti ve bereketiyle tamamen İslamlaşmıştır. Sayın Talas Belediye Başkanımızın gayretleri ve gönül erlerinin hizmetleri ile şuanda Akçakaya mamur hale getirilmiş. Buralar Somuncu Baba zamanındaki halini alacaktır inşallah. Akçakaya Külliyesinin yeniden onarılması ve günümüze kazandırılması için emeği geçen tüm gönül dostlarımıza vakfımız adına teşekkürlerimi sunuyorum. Gönül birlikteliğimizin daimi olmasını dilerim.” 

talas-belediye-baskani-mustafa-palancioglu

Talas Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu ise konuşmasında şöyle konuştu:

“Bugün burada toplanmamıza vesile olan Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Hazretlerini rahmetle anıyorum. Bu dünyaya gelmemizin sebeplerinden biri ibadet ve şükürdür. Hiçbirimiz makam ve mevki için gelmedik. Ülkemizde asıl kalkınmamız maneviyat üzerine olmalı. Kayseri Somuncu Baba ile Yaman Dede ile Cemil Baba ve Seyyid Burhanettin Hazretleri gibi manevi liderleri ile ün yapmış bir şehrimiz. İnşallah bu üne göre gençlerimizi yetiştiririz. Biz Talas Belediyesi olarak Akçakaya’da bulunan Somuncu Baba´nın Çilehanesini, evini ve Şeyh Hamid Camii´ni restore ettik. Bundan sonrada tefrişi ile hayata geçmesini sağlayacağız. Darende´yi kendimize örnek alıyoruz. Darende´deki güzellikleri Talas Akçakaya´ya aktarmak istiyoruz. Bundan sonra inşallah Talas´ta Somuncu Baba ile ilgili birçok program düzenleyeceğiz. Bu kapsamda konuşmacılarımız Prof. Dr. Kadir Özköse ve Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil Hocamıza, Vakıf Başkanımıza ve yönetimine bu güzel program için teşekkür ederim. “

prof-dr-ahmet-simsirgil-panel-kayseri-somuncu-baba

Prof.Dr. Ahmet Şimşirgil: “ Somuncu Baba Hayatı ve Etkileri “

Programın panel bölümünde Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi tarih bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil; Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Hazretleri ‘nin hayatı ve Osmanlı Devleti üzerindeki etkilerini anlatan bir konuşma yaptı.

Ahmet Şimşirgil konuşmasında şu konulara değindi:

“Allah dostları eserleriyle, sözleriyle, nasihatleriyle ve talebeleriyle günümüzde hala yaşamaktadır. Onları iyi tanımak ve anlamak gerekir. Somuncu Baba Kayseri için önemli bir isimdir. Çünkü burada doğmuştur. Talas Belediye Başkanının bu konuya önem vermesi gerçekten çok önemli kendisine teşekkür ediyorum. Somuncu Baba Anadolu’yu etkileyen velilerin en başında gelmektedir. Kendisi ve yetiştirdiği talebeleri ile Osmanlı Devleti’nin manevi anlamda gelişmesinde büyük etkileri olmuştur.”

prof-dr-kadir-ozkose-cumhuriyet-ilahiyat-tasavvuf-profesoru

Prof.Dr. Kadir Özköse: “Osman Hulûsi Efendi ve Hayatı”

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Kadir Özköse ise konuşmasında Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi Hazretleri ‘nin hayatı, eserleri ve günümüze etkilerini anlattı.

Kadir Özköse konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Ona ârif mi desek, âşık mı desek, sufi mi desek şâir mi desek bilemiyorum ama O kendisini bu sıfatların ötesinde kendisini kul olarak tanımlamıştır ve kul olduğunu söylemiştir.  Divânında bütün şiirlerini incelediğimizde ortaya çıkan ana madde kulluktur. Kendisini ve sevenlerini Allah’a hakiki kul olabilme yolunda tavsiyelerde bulunmuştur. O’nun kulluktan sonraki ikinci en önemli hasletinin Kur’ân-ı Kerîm‘e bendelik olduğunu görüyoruz. Kur’an-ı anlamak, yaşamak ve yaşatmak adına hizmetlerde bulunmuştur. Kur’an Kursu, İmam-Hatip Lisesi ve İlahiyat Fakültesi hizmetleri unutulmaz hizmetlerdir. O’nun ayakları yere basan İslâmî davetinin üçüncü sacayağı Peygamber(sav) aşığı olmasıdır. Yani Paygamber Efendimiz(Sav)’i örnek alması, sünneti seniyyeyi ihya etme gayreti ve unutulan sünnetleri sürekli olarak hatırlatmasıdır.”

halil-necipoglu-konser-tasavvuf-musikisi-somuncu-baba-hulusi-efendi

Halil Necipoğlu ‘ndan Tasavvuf Musikisi Konseri

Programda Sanatçı Halil Necipoğlu tarafından verilen tasavvuf musikisi konseri katılımcıları mest etti. Osman Hulûsi Efendi Hazretleri ‘nin Divân-ı Hulûsi-i Dârendevî adlı eserinden bestelenen ilahileri seslendiren Halil Necipoğlu ve ekibi dinleyicilerinden büyük beğeni aldı.

hamidettin-ates-mustafa-palancioglu-mustafa-celik-kayseri

Talas Belediyesi’nden Hulusi Efendi Vakfı’na Açılış Beratı

Program sonunda Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ve Talas Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, Hulusi Efendi Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Hamid Hamidettin Ateş Efendi´ye, Somuncu Baba Hazretleri´nin doğduğu ev ve camiinin bulunduğu Akçakaya Mahallesi Şeyh Hamid Tekkesi ile ilgili Sosyal Tesis Açılış Beratı’nı takdim etti.

Berat takdiminde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik:

“Bizler ne kadar şükretsek az. Bu topraklarda yasayan büyük zatların dualarıyla, bu topraklara bıraktıkları tohumlar sayesinde Kayserimiz şuan çok iyi yerlerde. Yerin altındaki değerlerimizle yerin üstündeki değerlerimizle inşallah Kayseri´nin sırtı yere gelmez. Güzel program için herkese teşekkür ederim.” Dedi.

Talas Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu ise:

“Bugün inşallah hem Somuncu Baba´nın ruhu şad olmuştur hem de Kayseri ve Talas için çok önemli bir gün olarak hatırlanacaktır. İnşallah bize muhterem Hamid Hamidettin Efendi ’nin teşrifleri ve bu beratla birlikte Somuncu Baba´nın Akçakaya´daki külliyesinin hayata geçmesi için büyük bir işe imza attık. Teşekkür eder hayırlı olmasını dilerim.” diye konuştu.

kayseri-talas-akcakaya-somuncu-baba-cami

Akçakaya Somuncu Baba Külliyesi

Kayseri’nin Talas ilçesi Akçakaya Mahallesi’nde dünyaya gelen Şeyh Hamid-i Veli Hazretleri ilim tahsili ve irşâd görevleri için ülkemizin çeşitli şehirlerinde bulunmuş ve 1412 tarihinde Darende’de vefât etmiştir. Her yıl yüzbinlerce misafir tarafından ziyaret edilen Türbesi ve Külliyesi hem manevi açıdan hem de mimari özellikleri ile ülkemizde örnek olarak gösterilmektedir.

Akçakaya’da yer alan evi, inşâ edilen Camii ve Külliyesi zamanla harabe hale gelmiş bu bölge Kayseri Talas Belediyesi tarafından restore edilmiştir. Restorasyonun ardından imzalanan protokol ile Hulûsi Efendi Vakfı’nın kullanımına verilen Külliye, Vakıf tarafından tefriş edilerek ziyarete açılacak.

somuncu-baba-turbesi-kulliyesi-darende-hamidettin-ates-mustafa-celik

Hüsn-i Hat Sergisi ve Fotoğraf Sergisi açıldı

Panel sonrasında salonun fuaye alanında düzenlenen Divân-ı Hulûsi-i Darendevi ´den Hüsn-i Hat Sergisi ile fotoğraf sergisi ziyarete açıldı. Ülkemizin başarılı hattat ve tezhib üstadları tarafından hazırlanan Hüsn-i Hat Sergisi ziyaretçiler tarafından ilgiyle gezildi. Darende Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi’ne ait fotoğraflar ise büyük beğeni aldı.

ahmet-simsirgil-imza-gunu-kayseri-nasihat-yayinlari

Yazarlardan İmza Günü

Program sonunda okuyucuları ile buluşan Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil ve Prof. Dr. Kadir Özköse, Nasihat Yayınları tarafından neşredilen eserlerini imzaladılar. Kitapseverlerin büyük ilgisiyle karşılaşan yazarlarımız takipçileri ile hatıra fotoğrafları çektirdiler.

Kayseri Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi Paneli Video