Kesin korunacak hassas bölge ilan edildi

cumhurbaşkanı erdoğan resmi gazete darende somuncu baba

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararlara göre, Malatya’nın Darende ilçesinde bulunan Tohma Çayı Doğal Vadisi, Somuncu Baba Boğazı ve Doğal Akvaryum (Balıklı Göl), doğal sit alanının koruma statüsünün yeniden değerlendirilmesi sonucunda kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edildi.

cumhurbaşkanı erdoğan resmi gazete darende somuncu baba

Her yıl yüz binlerce misafir tarafından ziyaret edilen Somuncu Baba Külliyesi geçmişimizden gelen tarih ve tasavvuf kültürünü günümüzde devam ettiriyor. Külliye manevi havası olduğu kadar çevre düzeni ve mimari özellikleri ile de misafirleri kendisine hayran bırakıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 1995 ve 2013 yıllarında Somuncu Baba Külliyesini ziyaret etmiş, Külliyenin her türlü hizmetini yürüten Hulûsi Efendi Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Hamid Hamidettin Ateş Efendi‘den bilgi almıştı. ( Cumhurbaşkanı Erdoğan Somuncu Baba Külliyesi ziyareti için tıklayınız)

recep tayyip erdoğan hamid hamidettin ateş efendi darende somuncu baba külliyesi
Recep Tayyip Erdoğan’ın Somuncu Baba Külliyesi Ziyareti

Tescil haberi Trt Haber tarafından web sayfası ve sosyal medya kanalları üzerinden izleyicilere duyuruldu. Bölge TRT Haber’in Mavi Tutku programı tarafından “Mucize Sular” bölümü için görüntülenmişti.