Kurban Bayramımız Mübarek Olsun

somuncu-baba-darende-malatya-kurban-bayrami

Kurban Bayramımız Mübarek Olsun

Kurban Bayramının ülkemize ve tüm İslâm âlemine hayırlar getirmesini Cenâb-ı Hakk’tan niyâz ediyoruz. Hac ibadetlerini yerine getiren Hacılarımızın Hacları mebrûr, Allah’ın rızâsını kazanmak, Allah’a yakınlaşmak niyetiyle Kurbanlarını kesen kardeşlerimizin ibadetleri kabul olsun. Yüce Allah’a manen yakınlaşmamıza ve kardeşliğimizin pekişmesine vesile olan mübarek kurban bayramı günlerine bizleri ulaştıran Yüce Rabbimize sonsuz hamd-u senalar olsun.

somuncu-baba-turbesi-kulliyesi-darende-malatya

Somuncu Baba’da Kurban Bayramı

Her yıl yüz binlerce misafir tarafından ziyaret edilen Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesinde Kurban Bayramı heyecanı vardı. Sabah namazı ile Külliye’ye gelen misafirler sabah namazı sonrası bayram namazına kadar vakitlerini dua ve ibadetle geçirdiler. Hulusi Efendi Kuran Kursu’ndan Aydın Duman bayram namazına kadarki sürede yaptığı vaazında Kurban ibadetinin tarihçesi hakkında bilgiler verdi. Hep birlikte devletimizin bekâsı ve milletimizin huzuru için dualar edildi.

Bayram Namazı ve Bayram Hutbesi

Darende bayram namazı vakti 06.29’da Bayram namazı için hep birlikte saf tutuldu. Bayram namazını Somuncu Baba Külliyesi imam hatiplerinden Mustafa Baş kıldırdı. Namaz sonrası tekbirlerle hutbeye çıkan Mustafa Baş, hutbede Kurban Bayramının önemi ve Kurban keserken dikkat edilmesi gereken İslâmî hassasiyetlerden bahsetti.

Muhterem Müminler!

Bu mübarek günleri sünnet-i seniyyeye yaraşır biçimde idrak etmek için hassas davranalım. Hazine değerinde olan bu nadide zamanların hakkını vermek için üzerimize düşen vazifeleri yerine getirelim. Öncelikle, Arefe günü sabah namazıyla başladığımız ve bayramın dördüncü günü ikindi namazıyla birlikte sona erecek olan teşrik tekbirlerini unutmayalım.

Adanmanın, arınmanın, Allah’a yaklaşmanın sembolü olan kurban, Rabbimizin bize emanetidir. Onu incitmeyelim. Şefkat ve merhamet, ihsan ve rikkat gösterelim. Usulünü bilmediğimiz bir uğraşın içine girerek, kesim esnasında kurbana da kendimize de zarar vermeyelim.

“Temizlik imanın yarısıdır” (Tirmizî, Deavât, 86.) buyuran Resûl-i Ekrem’in ümmeti olarak, kurban ibadetini yerine getirirken çevre temizliğine dikkat edelim. Kul hakkına girmeyelim.”

somuncu-baba-kulliyesi-sakal-seri-ziyareti

Sakal-ı Şerif Ziyareti

Bayram hutbesi sonrası her sene bir gelenek olarak bayram günlerinde ziyarete açılan Sakal-ı Şerif programı icra edildi. Cami görevlileri ve hafızlık okulu öğrencilerinin tekbirleriyle özel kutusundan çıkarılan Sakal-ı Şerif salavatlar eşliğinde ve duygu yoğunluğu ile camiye gelen vatandaşlar tarafından ziyaret edildi. Somuncu Baba Külliyesi‘ne Sadrazam Mehmet Paşa tarafından 18.yüzyılda hediye edilen ve arşiv vesikaları ile doğruluğu belgelenen sakalı şerif; her yıl ramazan ve kurban bayramı ile kandil gecelerinde ziyarete açılıyor.

kurban-bayrami-darende-somuncu-baba-turbesi

Bayram Yemeği ve Bayramlaşma

Sakal-ı Şerif ziyaretinin ardından Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı tarafından misafirlere yemek ikramı yapıldı. Yemeğin ardından bayramlaşma programı düzenlendi. Gerek Darende gerekse ülkemizin farklı şehirlerinden gelen misafirler birbirlerinin bayramlarını tebrik ettiler.

Yüce Rabbimizin bizlere tekrar böyle güzel günlere kavuşturması temennisi ile bayramınız mübarek olsun…