Kurban Bayramınız Mübarek Olsun

somuncu baba turbesi kurban bayramı

Kurban Bayramınız Mübarek Olsun

Mübarek Kurban Bayramının ülkemize ve tüm İslâm âlemine hayırlar getirmesini Cenâb-ı Hakk’tan niyâz ediyoruz. Hac ibadetlerini yerine getiren Hacılarımızın Hacları mebrûr, Allah’ın rızâsını kazanmak, Allah’a yakınlaşmak niyetiyle Kurbanlarını kesen kardeşlerimizin ibadetleri kabul olsun. Yüce Allah’a manen yakınlaşmamıza ve kardeşliğimizin pekişmesine vesile olan mübarek kurban bayramı günlerine bizleri ulaştıran Yüce Rabbimize sonsuz hamd-u senalar olsun.

somuncu baba kulliyesi bayram hutbesi
Somuncu Baba Külliyesi’nde Bayram Hutbesi

Somuncu Baba’da Kurban Bayramı

Her yıl yüz binlerce misafir tarafından ziyaret edilen Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesinde Kurban Bayramı heyecanı vardı. Sabah namazı ile Külliye’ye gelen misafirler sabah namazı sonrası bayram namazına kadar vakitlerini dua ve ibadetle geçirdiler. Hulusi Efendi Kuran Kursu’ndan Aydın Duman bayram namazına kadarki sürede yaptığı vaazında Kurban ibadetinin tarihçesi hakkında bilgiler verdi. Hep birlikte devletimizin bekâsı ve milletimizin huzuru için dualar edildi.

Bayram Namazı ve Bayram Hutbesi

Darende bayram namazı vakti 06.37’de Bayram namazı için hep birlikte saf tutuldu. Bayram namazını Somuncu Baba Külliyesi imam hatiplerinden Mustafa Baş kıldırdı. Namaz sonrası tekbirlerle hutbeye çıkan Mustafa Baş, hutbede Kurban Bayramının bizlere kazandırması gereken güzel hasletlerden bahsetti.

“Kurban bayramı, huzurun, esenliğin, kardeşliğin, birlik ve beraberliğin bayramıdır. Her türlü farklılığı bir kenara bırakıp kesrette vahdete ulaşanların, kendini ve Rabbini bilenlerin, tefekkür ve tezekkür edenlerin, gönülden Rabbine teslim olanların bayramıdır. Bu bayram, zihinlerini kötülüklerden arındıranların, gönüllerini manevi kirlerden temizleyenlerin, günahlardan uzak duranların bayramıdır. Bu bayram, nefsini terbiye edenlerin, hiçbir canlıyı incitmeyenlerin ve çevresine güven verme gayretinde olanların bayramıdır. Bu bayram, sabrı ve şükrü kuşananların, varoluşumuzun hikmet ve gayesi doğrultusunda bir hayat sürenlerin bayramıdır. Bu bayram, değerlerimizi yaşatanların; yetime, yoksula, yalnıza, kimsesize yaklaşanların, çaresizlere çare olanların bayramıdır.”

somuncu-baba-kulliyesi-sakal-serif-darende
Somuncu Baba Külliyesi’nde Sakal-ı Şerif Ziyareti

Sakal-ı Şerif Ziyareti

Bayram hutbesi sonrası her sene bir gelenek olarak bayram günlerinde ziyarete açılan Sakal-ı Şerif programı icra edildi. Cami görevlileri ve hafızlık okulu öğrencilerinin tekbirleriyle özel kutusundan çıkarılan Sakal-ı Şerif salavatlar eşliğinde ve duygu yoğunluğu ile camiye gelen vatandaşlar tarafından ziyaret edildi. Somuncu Baba Külliyesi‘ne Sadrazam Mehmet Paşa tarafından 18.yüzyılda hediye edilen ve arşiv vesikaları ile doğruluğu belgelenen sakalı şerif; her yıl ramazan ve kurban bayramı ile kandil gecelerinde ziyarete açılıyor.

somuncu baba turbesi bayram yemek bayramlasma
Somuncu Baba Külliyesi – Bayram Yemeği ve Bayramlaşma

Bayram Yemeği ve Bayramlaşma

Külliye avlusunda Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı tarafından kurulan organizasyon ile namaza gelen misafirlere yemek ikramı yapıldı. Yemeğin ardından Külliye avlusunda bayramlaşma programı düzenlendi. Gerek Darende gerekse ülkemizin farklı şehirlerinden gelen misafirler birbirlerinin bayramlarını tebrik ettiler.

Yüce Rabbimizin bizlere tekrar böyle güzel günlere kavuşturması temennisi ile bayramınız mübarek olsun…

Somuncu Baba Külliyesi’nde Bayram Sevinci

Somuncu Baba Külliyesi’nde bayram sevinci adlı videomuzda bayramı günü Somuncu Baba Külliyesi’nden kesitlerle bayram sevincini izleyebilirsiniz.