Müftü Veysel Işıldar ‘dan Ziyaret

malatya müftüsü veysel ışıldar hamidettin ateş efendi ziyaret

Malatya İl Müftüsü Veysel Işıldar Darende temasları kapsamında Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Külliyesine ve Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Hamid Hamidettin Ateş Beyefendi´ye nezâket ziyaretinde bulundu. Mayıs ayındaki Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile İstanbul Müftü yardımcılığı görevinden Malatya İl Müftülüğü görevine atanan Işıldar, Darende ziyaretine ilişkin görüşlerini şu şekilde dile getirdi:

“Darende´de Somuncu Baba diyarında olmaktan mutluluk duydum. Manevi anlamda insanın gönül dünyasına açılan bir kapı. 600 yıldır Anadolu´da bulunan Somuncu Baba Külliyesi tüm unsurlarıyla Türkiye´ye örnek olabilecek bir ibadethanedir. Her taraf pırıl pırıl. Bu hizmetlerin hayata geçirilmesinde emeği geçen başta Hamid Hamidettin Ateş Efendi olmak üzere tüm Vakıf insanlarına teşekkür ediyorum.”

Darende ilçe müftüsü Nurullah Birlik’in eşlik ettiği ziyarette Hulusi Efendi Vakfı Başkanı H. Hamidettin Ateş Efendi ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Divan edebiyatının 20. Yüzyıldaki örnek temsilcisi Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi´nin 3 şaheserini ve Hâfız Besetkâr Halil Necipoğlu´nun “Hulûsi Yâr Dilinden” adlı albümünü hediye etti. Işıldar ise Celi Sülûs yazı tipinde kaleme alınmış, “Biz gerçekten insanı en güzel bir biçimde yarattık” mealindeki Tin Suresinin 4. Ayeti kerimesinin nakşedildiği Hüsni Hat tablosunu hediye etti.

malatya müftüsü veysel ışıldar hamidettin ateş efendi ziyaret

Veysel Işıldar kimdir?

Bolu ili Göynük ilçesi Bölücekova köyünde doğdu. İlkokulu aynı köyde bitirdi. Daha sonra Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı İstanbul Fatih’teki Nuruosmaniye Yatılı Kur’an Kursu’nda hafızlığını tamamladı. 1985-1986 öğretim yılında İstanbul İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldu. 1986-1991 yılları arasında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni tamamladı.

İmam-Hatip Lisesi ve İlahiyat Fakültesinde eğitim gördüğü yıllarda Enver CEYLAN, İsmail BİÇER, Abdurrahman GÜRSES hoca efendilerden talim ve ilm-i kıraat dersleri; Dursun ÇAKMAK ve Amir ATEŞ hocadan musiki dersleri aldı. Recep ŞEHİTOĞLU hocadan da Arapça dersleri aldı. İlahiyat Fakültesine devam ederken Nuruosmaniye Camii müezzinliğini yaptı. 1992-1993 yıllarında Jandarma Asteğmeni olarak askerliğini yaptı. İlahiyat Fakültesine devam ederken başlamış olduğu Nuruosmaniye Camii müezzinliği görevine 1996 yılına kadar devam etti.

1996-2002 yıllarında din görevlisi olarak Almanya/Berlin’de görev yaptı. Yurtdışı dönüşünde 2002 yılında Beyoğlu İlçe Müftülüğü’nde vaiz olarak göreve başladı. 2003-2006 yılları arasında 20. Dönem Pendik Haseki Eğitim Merkezi’nde dini ihtisas eğitimini tamamladı. 2006-2008 yılları arasında Kartal İlçe Müftülüğü Cezaevi vaizi olarak görev yaptı.

2008-2011 yılları arasında Batman/Hasankeyf İlçe Müftüsü, 2011-2017 yılları arasında Tekirdağ/Hayrabolu İlçe Müftüsü, 2017-2019 yılları arasında İstanbul İl Müftü Yardımcısı olarak görev yapan Veysel IŞILDAR, 16.05.2019 tarihi itibariyle Malatya’daki görevine başladı. Orta düzeyde Arapça ve Almanca bilmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.