Mehmet Özhaseki ‘den Ziyaret

mehmet-ozhaseki-darende-somuncu-baba-ziyaret

Bir dizi temaslarda bulunmak için Malatya’ya gelen Kayseri Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki Darende Somuncu Baba Külliyesini ziyaret etti. Somuncu Baba türbesinde dua eden Özhaseki, görevlilerden türbe hakkında bilgi aldı.

Fırsat buldukça Somuncu Baba Külliyesini ziyaret ettiğini ifade eden Mehmet Özhaseki, Somuncu Baba’nın Kayseri Akçakaya doğumlu olduğunu, kendisinin de Kayseri’li olması sebebiyle Somuncu Baba Hazretlerine ayrı bir ilgisinin olduğunu belirtti. Özhaseki’ye eşlik eden Hulûsi Efendi Vakfı yetkilileri, Akçakaya’da Somuncu Baba Hazretlerinin doğduğu evin bakım ve onarım faaliyetlerinin de Vakıf tarafından yerine getirildiğini aktardılar.

Külliyenin bakım ve temizliğinin her zaman dikkatini çektiğini söyleyen Özhaseki hizmetlerinden dolayı Hulusi Efendi Vakfı’na teşekkür etti. Külliyeyi ziyarete gelen vatandaşlarla da kısa süreli sohbet eden Özhaseki daha sonra Külliyeden ayrıldı.

mehmet-ozhaseki-darende-somuncu-baba-ziyaret

Mehmet Özhaseki kimdir?

1957 yılında Kayseri’de doğmuş, ilk ve orta öğrenimini burada tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra avukatlık stajını Kayseri Adliyesi’nde yapmış lakin avukatlık mesleğini icra etmemiştir. 1994 yılına kadar aile şirketlerinin içerisinde ticaretle meşgul olmuştur.  1980 sonrasında sosyal amaçlı faaliyetler yürüten birçok derneğin kuruluşuna öncülük etmiştir.

27 Mart 1994 mahalli seçimlerinde Melikgazi Belediye Başkanlığı’nı kazanmış ve 4 yıl burada görev yapmıştır. 1998 tarihinden itibaren 2015 yılına kadar 5 dönem Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmıştır. 2015 yılında istifa ederek Milletvekili adayı olmuş ve günümüze kadar da bu görevde bulunmuştur.

Tarihi Kentler Birliği’nin 2004-2011 yılları arasında 7 yıl başkanlığını yapan Mehmet Özhaseki, TKB’nin yurtiçinde ve yurtdışında kurumsal kimlik kazanmasında ve yurt çapında birçok tarihi eserin restore edilerek yeniden tarih-kültür mirasına kazandırılmasında büyük rol oynamıştır.

24 Mayıs 2016 tarihinde kurulan 65. Türkiye Hükûmeti’nde Çevre ve Şehircilik Bakanı görev yapmıştır. 2021 yılı itibarı ile Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı olarak görevine devam etmektedir. Evli ve 4 çocuk babası olan Mehmet Özhaseki, İngilizce-Arapça bilmektedir.

mehmet-ozhaseki-darende-somuncu-baba-ziyaret

mehmet-ozhaseki-darende-somuncu-baba-ziyaret