Mevlid Kandili dualarla idrak edildi

mevlid kandili 2019

Mevlid Kandili 2019  / Mevlidi Nebi Haftası

Mevlid Kandili 2019 yılı 8 Kasım tarihinde, ülkemizde ve İslâm âleminde coşkuyla idrâk edildi. Mevlid Kandiliniz mübârek olsun. Cenâb-ı Hakk bu gece hürmetine, ülkemize ve tüm İslâm âlemine hayırlar ve bereketler ihsân etsin. Allah u Teâla bu güzel günlere tüm sevdiklerimizle birlikte tekrar kavuşmayı nasib etsin.

Yurdumuzun her köşesinde bu kutlu geceyi ihyâ etmek isteyen vatandaşlarımız camilere akın etti. Darende ‘de bulunan camilerimizde bu geceyi ihyâ etmek adına çeşitli programlar düzenlendi. Anadolu’nun manevi ziyaretgâhlarından Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi de her kandilde olduğu gibi ziyaretçilerin ilgi gösterdiği yerlerden biri oldu.

mevlid kandili 2019 darende somuncu baba camii

Somuncu Baba’da Mevlid Kandili 2019

Akşam Namazı ile birlikte Somuncu Baba Külliyesi‘ne gelmeye başlayan misafirler; Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba ve Osman Hulusi Efendi Hazretleri‘nin kabirlerini ziyaret ederek dualar edip ibadetlerini yerine getirdiler. Cami içerisinde Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda ise, Külliye görevlileri tarafından Süleyman Çelebi‘nin Mevlidi okundu. Salavâtı şerîfleler eşliğinde ilahilerin okunduğu programın sonunda birlik beraberliğimiz ve ülkemizin refâhı için duâlar edildi. Yatsı namazının kılınması ile sona eren programda Cami çıkışı misafirlere Hulusi Efendi Vakfı ve diğer hayırseverler tarafından çeşitli ikramlar yapıldı.

 

Somuncu Baba Külliyesi Mevlid Kandili 2019 Programına ilişkin fotoğrafları aşağıda bulabilirsiniz:

mevlid kandili 2019 darende somuncu baba camii

mevlid kandili 2019 darende somuncu baba camii

mevlid kandili 2019 darende somuncu baba camii

mevlid kandili 2019 darende somuncu baba camii

Mevlid nedir?

Mevlid, başka ifadelerle mevlüt veya mevlit,  kelime manası olarak “doğma, dünyaya gelme” anlamlarına gelir. Günlük hayatta ise özel olarak âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’in doğum günü demektir.  Hicrî Takvim ‘in 3.ayı olan Rebiülevvel ayının 12. gecesi yani 11’ini 12’sine bağlayan gece toplumumuzda her yıl Mevlit Kandili olarak kutlanmaktadır.  Ayrıca Peygamber Efendimiz(sav)’in doğumunu ve hayatını anlatan eserlere de edebiyatımızda “Mevlid” ismi verilmiştir.

Süleyman Çelebi’nin Mevlidi – Vesiletün Necat

Mevlid alanında yazılmış en meşhur eser Süleyman Çelebi‘nin “Vesîletü’n-Necât” isimli mevlididir. Öyle ki bu eser zamanla kendi adından çok mevlid denince ilk aklan gelen ve kastedilen eser haline gelmiştir. Süleyman Çelebi, derin bir Peygamber sevgisiyle yazdığı bu eseri ile günümüzde olduğu gibi kendi yaşadığı dönemde de devlet ve toplum düzeninin karışmasına sebep olan “Bâtınîlik” gibi bozuk inançlara karşı çıkmış ve milletin inanç birliğinin korunması, Peygamber Sevgisi ve sünneti seniyyenin en güzel şekilde yaşanması hususunda üzerine düşen görevi hakkıyla yerine getirmiştir.

Süleyman Çelebi‘nin Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Hazretlerinin açılışında Hutbe okuduğu Bursa Ulu Camiinin ilk imamı olması da ayrı bir önem arz etmektedir. Yazmış olduğu Mevlidi, Peygamber Efendimiz(Sav) ile ilgili düzenlenen programlarda özellikle de Mevlid Kandili gecelerinde camilerimizde okunmaktadır.

Kutlu Doğum Haftası ‘nın yerine Mevlidi Nebi

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 1989 yılından beri her yıl Miladi 14-20 Nisan tarihleri arasında “Kutlu Doğum Haftası” adıyla çeşitli etkinliklerle kutlanan hafta, Resmi Gazetede yayınlanan yeni haliyle 2017 yılından itibaren Hicri Takvime göre Rebülevvel ayının 12. gününe içerisine alan haftada Mevlidi Nebi Haftası olarak kutlanacak. Peygamber Efendimiz(sav)’in örnek ahlakı ve sünneti seniyyesini anlatan çeşitli etkinliklerle Peygamber Efendimiz(sav)’in günümüz gençliği ve insanının daha yakînen tanıması sağlanacak.