Necmettin Nursaçan Hoca’dan Ziyaret

necmettin-nursacan-darende-somuncu-baba-ziyaret

Diyanet İşleri Eski Başkan Yardımcılarından Necmettin Nursaçan, Darende Somuncu Baba Külliyesi’ni ziyaret etti. Ziyarete ilişkin açıklamalarda bulunan Necmettin Nursaçan şu ifadeleri kullandı:

“Darendelileri, Darende’nin yöneticilerini tebrik etmek istiyorum. Osman Hulusi Efendi’nin adını caddelere vermişler. Ne kadar güzel, bu bir vefakârlıktır. Yeni nesillere Osman Hulusi Efendi Hazretlerinin faziletini tebliğ ettiği prensipleri, edebi, ahlakı telkin etme yoludur. Somuncu Baba Külliyesi’nin mis gibi ter temiz aslına yakışır şekilde yapıldığını gördüm. Emeği geçenlerin eline sağlık. Allah onlardan razı olsun.”

Darende Zaimoğlu Çarşı Camii’nde cuma vaazında bulunan Nursaçan, çarşı merkezindeki açılış programlarına iştirak ederek ilçemizden ayrıldı.

 necmettin-nursacan-darende-somuncu-baba-ziyaret

Necmettin Nursaçan kimdir?

1942 yılında Kayseri İline bağlı Hacılar’da dünyaya gelmiştir. İlkokulu Hacılarda bitirmiş, 1952–1957 yıllarında Kur’an-ı Kerim, Sarf, Nahiv okumuştur.  Kayseri’nin tanınmış ulemasından Kavgacı Osman Efendi ve Kiraz Ahmet Efendilerden istifade etmiş, İmam-Hatip Okulunu Kayseri’de okumuştur.

İstanbul Yüksek İslam Enstitüsünde mezun olduktan sonra, 1966 yılında Kayseri’de vaizliğe başlamıştır. Bağdat Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde bir yıl ihtisas yapan Nursaçan yurt içi ve yurt dışında çeşitli geçici hizmetlerde bulunmuştur. “Namaz ve Hikmetleri, Ailenin Önemi, Mukaddes Yolculuk (Hac)” konularındaki vaazları sesli ve görüntülü olarak Diyanet Yayınları arasında çıkmıştır.

Bir Müddet Kur’an Kursu Müdürlüğü de yapan Nursaçan Kayseri Vaizi iken 17.10.1988 tarihinde il müftülüğüne vekâlete başlamış, 15.05.1990 tarihinde ise aynı göreve asaleten tayin edilmiştir. Diyanet İşleri Başkan yardımcılığına atandığından 07.11.2005 tarihinde il müftülüğü görevinden ayrılmış, 15.03.2007 tarihinde ise yaştan dolayı emekli olmuştur.

İyi derecede Arapça bilen Necmettin Nursaçan, kuvvetli hitabeti, etkili vaazları, dinî ve sosyal konulardaki hizmetleriyle tanınmaktadır. Çok sayıda tercüme, makale ve eseri yayınlanmış olan Nursaçan evli ve beş çocuk babasıdır. 

50 yılı aşkın bir süredir din hizmetlerinde bulunan Nursaçan; imam hatip, Kuran kursu müdürü, merkez vaizi, il müftüsü ve Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı olmak üzere din hizmetinin her kademesinde görev almıştır. Farklı görevler yapmış olmasına rağmen Nursaçan vaaz ve irşat hizmetleri ile tanınmış, son devrin en önemli hatiplerinden biri olarak kabul edilmiştir.