Ramazan Bayramınız Mübarek Olsun

ramazan bayramı

Ramazan Bayramı’nız Mübarek Olsun

Rahmet ve bereket ayı Ramazan-ı Şerîf‘i geride bırakarak bizleri Bayram sabahına kavuşturan Rabbimize hamdolsun. Cenâb-ı Hak sağlık ve huzur içerisinde bizleri daha nice bayramlara kavuştursun. Ramazan Bayramı tüm İslam aleminde olduğu gibi Darende Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi‘nde de büyük bir manevi atmosfer altında idrak ediliyor.

ramazan bayrami

Somuncu Baba Külliyesi’nde Ramazan Bayramı

Namaz Öncesi Vaaz

Darende Hulusi Efendi erkek yatılı Kur’an Kursu yöneticisi Aydın Duman, Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi‘nde irâd ettiği vaazlarında, Ramazan ayının bizlere kazandırdığı birlik ve beraberlik düşüncesinin yıl boyu devam etmesi gerektiğini vurgularken, Aziz şehitlerimiz ve manevi büyüklerimiz için dualarda bulundu. Duanın ardından Aydın Duman senede sadece iki defa kılındığı için unutulabilen Bayram Namazı‘nın nasıl kılınacağı hakkında bilgiler verdi.

bayram namazı

Bayram Namazı ve Bayram Hutbesi

Somuncu Baba Külliyesi‘nde Bayram Namazı Külliye imam-hatiplerinden Musa Tektaş tarafından kıldırıldı. Namaz sonrası tekbirlerle minbere çıkan Tektaş Bayram Hutbesinde şu ifadeleri kullandı:

“Bu bayram, yokluğu, açlığı ve susuzluğu hissederek, sahip olduğumuz nimet ve kazanımları başkasıyla paylaşmanın bayramıdır. Bu bayram, dayanışmanın, yardımlaşmanın, arınmanın, karşılıksız vermenin bayramıdır. Bu bayram, yeryüzünü ifsat edenlerin değil, ıslah edenlerin, felaha erenlerin bayramıdır. Bu bayram, Rabbimizin “Hep birlikte Allah’ın ipine sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin.” (Al-i İmran,103) emrine uyarak her türlü fitne, fesat ve tefrikanın karşısında duranların bayramıdır.”

ramazan bayramı

Sakalı Şerif Ziyarete Açıldı!

Bayram hutbesinin ardından Külliye imam-hatiplerinden Mustafa Baş tarafından Kur’an-ı Kerim tilavet edildi. Tilavet sonrası Somuncu Baba Külliyesi‘nde bir gelenek olarak uzun yıllardır yapılan adet üzere Sakal-ı Şerif ziyarete açıldı. Cami görevlileri ve hafızlık okulu öğrencilerinin tekbirleriyle özel kutusundan çıkarılan Sakal-ı Şerif salavatlar eşliğinde ve duygu yoğunluğu ile camiye gelen vatandaşlar tarafından ziyaret edildi. Somuncu Baba Külliyesi‘ne Sadrazam Mehmet Paşa tarafından 18.yüzyılda hediye edilen ve arşiv vesikaları ile doğruğu belgenen sakalı şerif; her yıl ramazan ve kurban bayramı ile kandil gecelerinde ziyarete açılıyor.

ramazan yemegi

Bayram Yemeği ve Bayramlaşma

Külliye avlusunda Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı tarafından kurulan organizasyon ile namaza gelen misafirlere yemek ikramı yapıldı. Yemeğin ardından Külliye avlusunda bayramlaşma programı düzenlendi. Gerek Darende gerekse ülkemizin farklı şehirlerinden gelen misafirler birbirlerinin bayramlarını tebrik ettiler.