Regaib Kandiliniz Mübarek Olsun

Regaib-Kandili-2018-somuncu-baba-turbesi-cami-darende

Regaib Kandili 2018

Regaib Kandili 2018 yılı 22 Mart tarihinde ülkemizde ve İslâm âleminde coşkuyla idrâk edildi. Regaib Kandiliniz mübârek olsun. Cenâb-ı Hakk bu gece hürmetine, ülkemize ve tüm İslâm âlemine hayırlar ve bereketler ihsân etsin. Allah u Teâla bu güzel günlere tüm sevdiklerimizle birlikte tekrar kavuşmayı nasib etsin.

Yurdumuzun her köşesinde bu kutlu geceyi ihyâ etmek isteyen vatandaşlarımız camilere akın etti. Darende ‘de bulunan camilerimizde bu geceyi ihyâ etmek adına çeşitli programlar düzenlendi. Anadolu’nun manevi ziyaretgâhlarından Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi de her kandilde olduğu gibi Regaib Kandilinde de ziyaretçilerin ilgi gösterdiği yerlerden biri oldu. Kandil gecesinde özellikle çocukların ve gençlerin cami programında ilgi göstermesi herkesi memnun etti.

regaib-kandili-2018-darende-malatya-cami

Somuncu Baba’da Regaib Kandili 2018

Akşam Namazı ile birlikte Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Külliyesi‘ne gelmeye başlayan misafirler; Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba ve Osman Hulusi Efendi Hazretleri‘nin kabirlerini ziyaret ederek dualar edip ibadetlerini yerine getirdiler. Cami içerisinde ise Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olarak Darende’de eğitim veren Hulusi Efendi Hafızlık Kur’an Kursu yöneticisi Aydın Duman tarafından  Regaib Kandilinin önemi ve nasıl ihya edileceğine dair vaaz verildi. Vaaz sonunda birlik beraberliğimiz ve ülkemizin refâhı için duâlar edildi.

somuncu-baba-turbesi-kandil-ziyareti-darende-malatya

Regaib nedir? Regaib Kandili ne zaman olur?

“Regâib” kelimesi, “kendisine rağbet edilen, arzulanan, talep edilen şey” demektir. Yüce Allah’ın, rahmetinin, mağfiretinin ve nimetlerinin diğer zamanlardan daha çok tecelli etmesi, samimi kalple Allah’a yönelenlerin affedilmelerinin ümit edilmesi ve müminlerce gönülden arzulanması sebebiyle bu geceye “Regâib” denilmiştir.

Peygamber Efendimiz(sas)’in ibadetlerini artırdığı ve dualarında yer verdiği müstesna zaman dilimlerinden olan mübarek üç ayların ilki Recep ayıdır. İşte Recep ayının ilk cuma gecesi (Perşembeyi Cumaya bağlayan gece) Regaib Gecesidir.

Halkımız arasında bu mübarek gecelere “Kandil Gecesi” ismi verilmektedir. Tarihimizde Osmanlı padişahı II.Selim döneminde (1566-1574) mübarek gün geceler, camiler aydınlatılıp minarelerde kandiller yakılarak kutlandığı için bu gecelere kandil geceleri denilmiştir.

Regaib Kandili Fotoğrafları

Regaib-Kandili-darende-dua-eden-cemaat

somuncu-baba-cami-darende-malatya

darende-somuncu-baba-hamidi-veli-malatya

cami-cocuk-darende-somuncu-baba-cami