Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş ‘tan Ziyaret

sayistay baskani seyit ahmet bas

Malatya’da düzenlenen 1. Uluslararası Türkiye Muhasebe ve Finans Tarihi Kongresi kapsamında kentimize gelen Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ile birlikte Darende Somuncu Baba Külliyesi´ni ziyaret etti.

sayıştay başkanı seyit ahmet baş darende somuncu baba külliyesi ziyareti

“Buralara sahip çıkmak herkesin görevidir”

Külliye’de Hulusi Efendi Vakfı yetkilileri tarafından karşılanan Baş ve beraberindeki heyet, Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba ve Osman Hulusi Efendi´nin kabirlerini ziyaret etti. Ziyaret sonrasında, Külliyenin imar ve ihyâsını yürüten Hulusi Efendi Vakfı yetkililerine teşekkür eden Baş, Darende´ye ilk defa geldiğini, Külliyenin, manevi havası ve estetik mimarisinin kendisini çok etkilediğini söyleyerek:

“Daha önce Somuncu Baba Hazretleri´ni duymuştuk lakin ziyaret etme imkânımız olmamıştı.  Her ne kadar 1400´lü yıllarda yaşamış olsa bile O´nun ahfâdı kurmuş olduğu sadakayı cariyeyi bugüne dek sürdürmüş. Bu vesileyle Somuncu Baba Hazretleri´nin bölgede manevi kalkan olarak etkisini görüyoruz. Kültürümüzün bir tapusu olarak bu eseri yaşatmış olan aile efradına teşekkürü bir borç biliyoruz. Bu vesile ile bizde Somuncu Baba´yı daha yakından tanıma imkânı bulmuş olduk. Bütün bu hizmetler, eserler ve külliyeler ziyaret ve araştırmacılar için önemli bir merkez olmakla birlikte bu topraklar üzerinde bizim tapumuzdur. Bunlara sahip çıkmak herkesin görevi olmalıdır. Buraların imar ve ihyasını yürüten Hulusi Efendi Vakfı´na çok teşekkür ediyorum.” dedi.

sayıştay başkanı seyit ahmet baş darende somuncu baba külliyesi ziyareti

Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Kızılay ve beraberindekiler, külliye ziyaretinin ardından Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Müzesi ile Hamidiye Çarşısı´nı da gezerek ilçemizden ayrıldı.

Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş kimdir?

28.07.1968 tarihinde Karaman’da doğdu. 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. 2001-2003 yılları arasında ABD Boston Üniversitesinde Finans alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı.

1991-2003 yılları arasında Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanı, 2003-2005 yılları arasında Gelir İdaresi Başkanlığı Daire Başkanı, 2005-2006 yıllarında Maliye Bakanlığı Bakan Danışmanı, 2006-2010 yılları arasında Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü Kurucu Genel Müdür, 2010-2011 yıllarında Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olarak görev yaptı. 2006–2010 yılları arasında Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu Vergi ve Teşvikler Komitesi eş başkanlığı, 2010 – 2011 yılları arasında Koordinasyon Kurulu üyeliği ile İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Projesi Vergi Komitesi Başkanlığı görevlerini yürüttü.

2010 – 2011 yıllarında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine yapılan yardım programı çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti Teknik Heyeti Başkanı olarak görev yaptı. 2011-2015 yılları arasında Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu Kurucu Başkanı olarak görev yaptı. 29.08.2015 tarihinden itibaren Maliye Bakanlığı Müsteşarlığı görevini yapmakta iken, 23.06.2016 tarihinde TBMM’nin 106’ncı birleşiminde Sayıştay Başkanlığına seçilmiştir. Evli ve 4 çocuk babası olup, İngilizce ve Arapça bilmektedir.