Somuncu Baba Külliyesi’nde Bayram Sevinci

somuncu-baba-darende-ramazan-bayrami

Ramazan Bayramı Sevinci

Ramazan Bayramınız mübarek olsun. Rahmet, mağfiret ve bereket ayı ramazanın ardından bizleri Bayrama kavuşturan Rabbimize şükürler olsun. Ramazan Bayramının cuma gününe denk gelmesi ile iki bayram sevincini bir arada yaşayan vatandaşlar bu müstesna günde Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Türbesi‘nin manevi atmosferine eşlik etti.

somuncu-baba-kulliyesi-ramazan-bayrami-vaaz

Somuncu Baba Külliyesi ‘nde Ramazan Bayramı

Namaz Öncesi Vaaz

Darende Hulusi Efendi erkek yatılı Kur’an Kursu yöneticisi Aydın Duman, Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi‘nde irâd ettiği vaazında, Ramazan ayının bizlere kazandırdığı birlik ve beraberlik düşüncesinin yıl boyu devam etmesi gerektiğini vurgularken, Aziz şehitlerimiz ve manevi büyüklerimiz için dualarda bulundu. Duanın ardından Aydın Duman senede sadece iki defa kılındığı için unutulabilen Bayram Namazı‘nın nasıl kılınacağı hakkında bilgiler verdi.

somuncu-baba-turbesi-bayram-hutbesi

Bayram Namazı ve Bayram Hutbesi

Somuncu Baba Külliyesi‘nde Bayram Namazı Külliye imam-hatiplerinden Musa Tektaş tarafından kıldırıldı. Namaz sonrası tekbirlerle minbere çıkan Tektaş Bayram Hutbesinde şu ifadeleri kullandı:

“Sana ölüm gelinceye kadar Rabbine ibadet et.”(Hicr, 15/99) buyuran Cenab-ı Hakkın emrine uyarak, Ramazan süresince elde ettiğimiz manevi kazanımları hayatımız boyunca devam ettirelim. Tıpkı oruçluyken olduğu gibi, her daim Allah’ın koyduğu helal haram sınırlarına riayet edeceğimiz, kendimizi Kur’an’ın yoluna, İslam’ın ve insanlığın faydasına adayacağımız nice bayramlara erişelim. Bayramımız birlik, beraberlik ve kardeşliğimize, İslam coğrafyasının huzur ve selametine, insanlığın kurtuluş ve hidayetine vesile olsun. Amin”

somuncu-baba-turbesi-sakali-serif

Sakalı Şerif Ziyarete Açıldı!

Bayram hutbesinin ardından Külliye imam-hatiplerinden Mustafa Baş tarafından Kur’an-ı Kerim tilavet edildi. Tilavet sonrası Somuncu Baba Külliyesi‘nde bir gelenek olarak uzun yıllardır yapılan adet üzere Sakal-ı Şerif ziyarete açıldı. Cami görevlileri ve hafızlık okulu öğrencilerinin tekbirleriyle özel kutusundan çıkarılan Sakal-ı Şerif salavatlar eşliğinde ve duygu yoğunluğu ile camiye gelen vatandaşlar tarafından ziyaret edildi. Somuncu Baba Külliyesi‘ne Sadrazam Mehmet Paşa tarafından 18.yüzyılda hediye edilen ve arşiv vesikaları ile doğruluğu belgelenen sakalı şerif; her yıl ramazan ve kurban bayramı ile kandil gecelerinde ziyarete açılıyor.

ramazan-bayrami-dua-eden-insan-somuncu-baba-turbesi

Bayramlaşma ve Cuma Namazı

Sakal-ı Şerif ziyaretinden sonra vatandaşlar Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba ve Osman Hulusi Efendi Hazretlerinin türbelerini ziyaret ettiler. Ülkemizin dört bir köşesinden binlerce vatandaşın katıldığı bayramlaşma programında misafirlere Hulusi Efendi Vakfı tarafından bayram yemeği ikram edildi.  Bayram gününün cumaya denk gelmesi bayram sevincini ikiye katladı. Cuma vaktine kadar Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi çevresinde vakit geçiren misafirler Cuma namazını Külliye’de eda etmenin mutluluğunu yaşadı. Namaz sonrası yağan yaz yağmuru ise hem bedenleri hem de gönülleri serinletti.

Cenâb-ı Hak daha nice bayramlara bizleri kavuştursun… Ramazan Bayramınızı tebrik eder ülkemize ve İslâm alemine hayırlar getirmesini Cenâb-ı Hak’tan niyaz ederiz…

somuncu-baba-turbesi-darende-yagmur

Somuncu Baba Külliyesi’nde Bayram Sevinci