Somuncu Baba Türbesi Nerede?

somuncu-baba-turbesi-nerede-darende

Somuncu Baba Kimdir?

Osmanlı coğrafyasının manevi mimarlarından Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Hazretleri’nin 1331 yılında Kayseri’nin Akçakaya köyünde başlayan hayat yolculuğu 1412 yılında Malatya’nın Darende ilçesinde son bulmuştur. Darende’de bulunan Somuncu Baba Türbesi her yıl binlerce misafir tarafından ziyaret edilmekte hayatı, tesirleri ve eserleri ile günümüz insanına yol göstermeye devam etmektedir.

Somuncu Baba Hazretleri, vefatının ardından 600 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen Anadolu insanı tarafından unutulmamış, türbesi; ülkemizde en fazla ziyaret edilen Allah dostlarından biri haline gelmiştir. Somuncu Baba hayatı boyunca nerede sırrı ortaya çıktı ise oradan uzaklaşmış, talebelerinin eğitimi ile meşgul olmuş halk içinde Hakk ile beraber olma gâyesinde yaşamıştır. Bu sebeple Somuncu Baba Türbesi nerede sorusunun asıl cevabı âşıkların gönülleridir. Somuncu Baba Kimdir? Başlıklı yazımızda Hazretin hayatı hakkında daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Somuncu Baba Türbesi nerede
Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Külliyesi / Darende – Malatya

Somuncu Baba Filmi – Darende Somuncu Baba Külliyesi

Somuncu Baba Türbesi hangi ilde? diye sorulduğunda şüphesiz ilk akla gelen Somuncu Baba diyârı Darende’dir. Bosna Hersek’li Fotoğraf sanatçısı ve yönetmen Sulejman Muratovic tarafından video çekimleri yapılan, ünlü fotoğraf sanatçısı “Kubbelerin Üstadı” lakâbının sahibi Cemil Şahin tarafından fotoğraf çekimleri ile desteklenen Somuncu Baba Külliyesi Tanıtım Filmi ‘nde hem Somuncu Baba Hazretlerinin hayatı hem de Somuncu Baba Türbesi hakkında bilgi bulabilirsiniz. Ayrıca Somuncu Baba Türbesi tarihi ve günümüz mimarisi hakkında da dikkat çeken detayları izleyebilirsiniz.

Somuncu Baba Türbesi Darende Video

Anadolu’da Somuncu Baba İzleri

İlim tahsili için diyar diyar hicret eden Hamidi Veli Hazretleri, Anadolu’ya döndükten sonra da Osmanlı Devleti’nin manevi anlamda gelişmesi ve İslam’a hizmet etmek amacıyla birçok şehirde bulunmuştur. Ülkemizin her köşesinde Somuncu Baba izle rini bulmak mümkündür. Ama bu konuda daha çok Darende, Aksaray, Bursa ve Kayseri şehirleri ön plana çıkmaktadır. Bu yüzden Somuncu Baba Türbesi denilince zihinlerde ilk canlanan merkezler bunlardır.

Kayseri Somuncu Baba Hazretlerinin doğduğu memlekettir. Talas Belediyesi’ne bağlı bir mahalle olan Akçakaya köyünde, doğduğu ev sonradan camiye çevrilmiştir ziyarete açık konumdadır. (Detaylı bilgi için tıklayınız.)

Bursa ise meşhur olduğu manevi sırlarının halk tarafından anlaşıldığı bir şehirdir. Bu sebeple Somuncu Baba Türbesi Bursa’da yoktur. Bursa’da sadece Somuncu Baba Fırını vardır. Günümüzde Osmangazi Belediyesi tarafından yapılan restorasyon çalışmaları ile ziyarete açık hale getirilmiştir.

Bursa Ulu Cami’nin açılış hutbesini okumasıyla manevi büyüklüğü ortaya çıkan Şeyh Hamidi Veli Hazretleri, “şöhret afettir” hadisi mucibince Bursa’dan ayrılmıştır. Bursa’dan ayrıldığı dönemin hayatının son bölümünü oluşturduğu düşünülürse Somuncu Baba Hazretleri bu son dönemi Aksaray ve Darende’de tamamlamıştır. Talebelerinden Hacı Bayramı Veli’yi irşat hizmeti için Ankara’ya görevlendiren Somuncu Baba Hazretleri Hac ziyaretinin ardından Darende’ye dönmüş ve ömrünün son kısmını burada geçirmiştir.

Darende’nin Hıdırlık adı verilen mevkiine dergâhını kuran Somuncu Baba Hazretleri vefatının ardından öğrencilerini yetiştirdiği dergâhın içerisinde defnedilmiştir. Günümüzde Zaviye Mahallesi olarak adlandırılan bu mekân zamanla camiye çevrilmiş, hem türbe hem de cami olarak yıllarca kullanılmıştır. Somuncu Baba Türbesi Darende’nin tarihine ve manevi atmosferine de ayrı bir katkı sağlamıştır.

somuncubaba-turbesi-nerede-darende
Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Külliyesi / Darende – Malatya

Somuncu Baba Türbesi 3d Sanal Tur ile Gezin

Darende Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi manevi atmosferi ve dikkat çeken mimari özellikleri ile her yıl binlerce misafir tarafından ziyaret edilmektedir. Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı tarafından hazırlanan 3d sanal tur yöntemi ile Somuncu Baba Külliyesi’nde gezinti yapabilirsiniz. Somuncu Baba Türbesi nerede diye merak eden misafirlerimiz ilk olarak sanal tur ile külliye ve civarını inceleme fırsatı bulabilirler.

Somuncu Baba 3d Sanal Tur için tıklayınız

somuncu-baba-turbesi-3d
Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Külliyesini 3D Sanal Tur ile Gezebilirsiniz

Somuncu Baba Türbesi Fotoğrafları

Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Külliyesi manevi atmosferi olduğu kadar doğal güzellikleri ve mimari yapısı itibarıyla da ziyaretçilerin beğenisini görüyor. Aynı zamanda fotoğraf sanatçılarının da dikkatini çeken Külliye, her köşesinde ayrı bir güzelliği bünyesinde barındırıyor. Külliye dahilinde; Türbe Bölümü, Ahfâd Mezarlığı ve Hazire Bölümü, Yeni ve Ek Cami Bölümleri, Somuncu Baba Müzesi, Hamidiye Çarşısı ve Abdesthaneler, Kudret Havuzu, Somuncu Baba Çilehanesi, Tohma Kanyonu ve mesire alanları bulunuyor.

Somuncu Baba Türbesi Fotoğrafları

Somuncu Baba Türbesi’ne Nasıl Gidilir?

Somuncu Baba Türbesi Adres:

Zaviye Mahallesi, Hulusi Efendi Caddesi, No: 55, Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Camii, 44700 Darende / Malatya

Somuncu Baba Türbesi nasıl gidilir?

Somuncu Baba Türbesi adresi ile nevigasyon veya Google haritalar üzerinden rahatlıkla adres tarifi alabilirsiniz. Somuncu Baba Türbesi Harita üzerinde şu şekilde yer almaktadır:

Somuncu Baba Türbesi Video Görüntüleri

Şeyh Hamidi Veli Somuncu Baba Külliyesi’ne ait video görüntülerine youtube sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz. Sayfamızda Somuncu Baba Külliyesi’nden Ropörtajlar, Somuncu Baba’da Ezanı Muhammedi, Tv programları ve ilim adamları ile yapılmış programları izleyebilirsiniz.

Somuncu Türbesi Video Galeri