Somuncu Baba Sultanbeyli’de Anıldı

sultanbeyli belediyesi somuncu baba paneli

Sultanbeyli Belediyesi’nden Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Paneli

Hayatı ve yetiştirdiği talebeleri ile Osmanlı coğrafyasını derinden etkileyen Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba ve ahfadından mutasavvıf ve divan şâiri Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi, İstanbul Sultanbeyli Belediyesi ve Osman Hulusi Efendi Vakfı işbirliği ile düzenlenen panel programında anıldı.

5 Şubat 2017 Pazar akşamı Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde düzenlenen programın açılış konuşmasını yapan Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin: “Bu tür etkinliklerle özellikle genç kuşakların, milli ve manevi önderlerimizi, rehberlerimizi özümsemesini arzu ediyoruz. Üzerinde bin yıldır yaşadığımız bu topraklar bugüne kadar bağrında birçok değeri yetiştirdi. O değerlerin başında gelen Somuncu Baba ve Osman Hulûsi Efendi, bizim manevi dünyamıza ışık tuttu. Onların ışıklarıyla aydınlanan bu toprakların üzerinde büyük bir İslam medeniyeti kuruldu ve hala o ruhla medeniyetimiz yoluna devam ediyor.” dedi.

Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin
Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin

Marmara Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil ve Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Kahraman´ın konuşmacı olarak katıldığı program Hafız Ahmet Dinç tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Programda Somuncu Baba İlahi Grubu tarafından Somuncu Baba ve Osman Hulusi Efendi´ye ait ilahiler seslendirildi.

Somuncu Baba’nın Hayatında 3 Sembol

Panel programında konuşan Prof. Dr. Abdullah Kahraman, Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba´nın hayatı ve eserleri hakkında bilgiler verdi. Somuncu Baba‘nın hem yaşadığı dönemde hem de vefâtından yüzyıllar sonra insanlar tarafından bu derece benimsenmesine dikkat çeken Kahraman konuşmasında: “Somuncu Baba Hazretlerini öğrenmeye başladığım gün hissettiğim sıcaklığı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu zat hayatıyla şanıyla sembollerle dolu olan bir Allah dostudur. Çünkü onda 3 önemli özellik bir aradadır; baba, somun ve fırın. Bu 3 şey insanın en çok ihtiyaç duyduğu 3 şeydir. Aslında Somuncu Baba maddi bir fırın kurmamış, Allah aşkıyla yanan bir gönül oluşturarak Allah´ın rızasıyla bir hayat tarzı oluşturmuş, kendisine güvenenleri o manevi fırında dergâhında olgunlaştırarak insanlığın en çok muhtaç olduğu manevi önderleri, insanlığa emanet bırakmıştır.” diye konuştu.

ahmet-simsirgil
Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Paneli

Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil ise Allah dostlarının tarihimizde ve günümüzde bizlere nasıl yol gösterici bir özellik taşıdığınından bahsederek Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba’nın ahfadından mutasavvıf ve divan şâiri Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi‘nin hayatı ve eserleri hakkında bilgiler verdi.

Panel sonunda, Sultanbeyli Belediyesi ve Hulûsi Efendi Vakfı tarafından katılımcılara günün anısına plaket takdimi yapıldı. Program sonunda ise Hattat Muhammet Mağ ve ekibi tarafından hazırlanan Divân-ı Hulûsi-i Dârendevî´den “Hüsn-i Hat Sergisi” ve fotoğraf sanatçısı Cemil Şahin´in çeşitli fotoğraflarından oluşan “Fotoğraf Sergisi” katılımcıların ilgisine sunuldu.

husni-hat-sergisi
Divân-ı Hulûsi-i Dârendevî’den Hüsn-i Hat Sergisi Açıldı
cemil-sahin-fotograf
Kubbelerin Üstadı Cemil Şahin Fotoğraf Sergisi Açıldı

Panel Videosu