Tarihte Yürüyen Adam Darende’de

Tarihte Yürüyen Adam Ahmet Anapalı Ülke Tv Darende Somuncu Baba

Tarihte Yürüyen Adam Darende’de

Ülke Tv ekranlarında yayınlanan ve sunuculuğunu Tarihçi Yazar Doktor Ahmet Anapalı‘nın yaptığı Tarihte Yürüyen Adam programı 2 bölüm halinde Darende”nin tarihi ve kültürel zenginliklerini tanıttı. İlk bölümünde Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesinin tarihi özellikleri ve mimarisi hakkında bilgi verilen programın 2.bölümünde ise Hasan Gazi Türbesi, Abdurrahman Erzincani Külliyesi, Medişeyh Türbesi, Zengibar Kalesi ve Sadrazam Mehmet Paşa‘nın kabri ile Darende‘nin tarihi hakkında bilgilendirme yapıldı.

ahmet-anapali-tarihte-yuruyen-adam-darende-somuncu-baba

Darende’nin Ruhu Somuncu Baba

“Tarihte Yürüyen Adam” Programının açılışını Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Külliyesi Tac Kapısı önünde yapan Tarihçi Yazar Ahmet Anapalı, Malatya denilince akla Darende geldiğini, Darende denilince de akıllara Somuncu Baba Hazretlerinin geldiğini, her şehrin bir ruhunun olduğunu, Darende’nin ruhunun da Şeyh Hamid-i Veli Hazretleri olduğunu belirtti.

Şeyh Hamid-i Veli Hazretlerinin 1331 tarihinde Osmanlı Sultanı Orhan Bey döneminde dünyaya geldiğini ardından ilim tahsili için çeşitli iller dolaştıktan sonra Osmanlı Devletinin Payitahtı Bursa’ya yerleştiğini belirten Anapalı, Bursa’da talebe yetiştirirken fırınında yaptığı ekmekleri halka dağıtması sebebiyle “Somuncu Baba” lakabını aldığını söyledi.

Ahmet Anapalı  Şeyh Hamid-i Veli Hazretleri hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Şeyh Hamid-i Veli Hazretlerinin Bursa Ulu Camii açılış hutbesini irad ettikten sonra padişahın yanında itibarı olmasına rağmen “Şöhret Afettir” diyerek Bursa’dan ayrılmıştır. Allah dostları kendi ihtiyaçlarını kendi karşılarlar. En önemli özelliklerinden birisi helal kazanç yollarında bulunurlar. Somuncu Baba Hazretleri de fırın inşa etmiş ve ekmek dağıtmıştır.  Ömrünün son kısmında Darende’ye gelmiş ve burada vefat etmiştir. Niğbolu Savaşına dualarıyla destek olmuştur.

1400 yılında Yıldırım Beyazıt Han Darende’yi fethetmiş ve Şeyh Hamid-i Veli Hazretleri’ni ziyaret ederek bu bölgedeki bazı arazilerin gelirlerini kendisine bağışlamıştır. Burası daima devlet için dua eden bir merkez olmuştur. Osmanlı Sultanları burayı çok sevmiş fermanlar göndererek Somuncu Baba ahfâdına destek vermiştir. Şeyh Hamid-i Veli Hazretleri döneminde başlayan insanlığa hizmet anlayışı günümüzde Hulusi Efendi Vakfı tarafından devam ettirilmektedir.”

somuncu-baba-darende-malatya-tarihte-yuruyen-adam-ahmet-anapali

Hazire Bölümü ve Seyyidlik Belgesi

Tarihçi Yazar Ahmet Anapalı Somuncu Baba Türbesi Hazire Bölümü hakkında bilgiler verirken, Sultan 2.Mahmut Döneminde Nakibu’l Eşraflık dairesinden alınan Seyyidlik Belgesini anlatarak Şeyh Hamid-i Veli Hazretlerinin ve ahfâdının bu belge ile “Seyyid” olduğunu yani Hazreti Peygamber Efendimiz(sav)’in soyundan geldiğini söyledi.

“Nakibu’l Eşraflık kurumu, Osmanlı Devletinde Peygamber Efendimizin soyundan gelen Seyyidlerin ve Şeriflerin kaydını tutmaktadır. Hazire bölümüne son olarak bu halkanın sonuncusu olan Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Hazretleri eklenmiştir. 1990 yılında yapılan restorasyon çalışmaları ile burası türbe bölümüne dahil edilmiş. Burada Osman Hulusi Efendi de ziyaretçilerini bekliyor.”

somuncu-baba-turbesi-kulliyesi-cami-mimari

Külliye’nin Mimari Özellikleri

Tarihte Yürüyen Adam programı sunucusu Tarihçi Yazar Ahmet Anapalı, Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Külliyesi‘nin mimari özellikleri hakkında da bilgiler verdi. Yeni Cami bölümünün tanıtımında ise bu bölümün İstanbul Süleymaniye Camii ile olan benzerliklerini anlattı.

“Süleymaniye Külliyesi’nin yapımında; Filistin’den sütunlar, Arabistan’dan cam kumları, Ilgaz Dağlarından ahşap, Mısır İskenderiye’den devekuşu yumurtaları, Bursa’dan çimentolar için yumurta, Marmara Adasından mermer, Yalova’dan demir, İzmir bölgesinden antik sütunlar getirilmiştir. Böylece bir bütün oluşturulmuş, Osmanlı coğrafyasının izlerini taşıyan bir cami yapılmıştır. Süleymaniye Camii‘nde ümmetin ayak bastığı yerlerden bir iz bulunmaktadır. Burada Somuncu Baba Külliyesi’nde de aynı durum söz konusudur. Çünkü ümmetin beslendiği kaynak aynıdır. Mimar Sinan’ın düşüncesi ile Somuncu Baba Külliyesi’ni inşa eden zihniyetin mantığı aynıdır.

Örneğin burada; ahşaplar Kuzey Afrika’dan, taşlar Mardin’den, mihrab taşı Antalya’dan, mermerler Bursa’dan getirilmiş Kahramanmaraş’ın ahşap işçiliği kullanılmıştır. Her bölgeden bir iz olması buranın da Süleymaniye Camii gibi ümmetin izlerini taşıyan bir merkez olduğunu gösterir. Bu arada unutmadan belirtmek gerekir ki Camii’nin halıları da Kudüs Mescid-i Aksa Camii ile aynı olacak şekilde seçilmiştir.  Alt pencereler Osmanlı medeniyetini, üst pencereler ise Selçuklu medeniyetini temsil etmektedir. Tavanda bulunan 8 köşeli yıldız ise Selçuklu Yıldızını göstermektedir.”

darende-gezilecek-yerler-cami-kale

Ülkemizin 4 köşesi cennet

Tarihçi Yazar Ahmet Anapalı programının 1.bölümünün kalan kısmında Somuncu Baba Çilehanesini ziyaret ederek geçmişimizdeki çilehane kültürü hakkında bilgiler verdi. Ayrıca Somuncu Baba Külliyesi‘nin yer aldığı Zaviye Mahallesi‘ne isim veren Taceddin-i Veli Hazretleri‘nin hayatı hakkında sunum yaptı. Ülkemizin dört köşesinin cennet olduğunu vurgulayan Anapalı, Darende Somuncu Baba Külliyesi‘ni görmeden yapılan bir Malatya turunun eksik kalacağını belirtti.

Programın 2.bölümünde ise Darende‘nin diğer tarihi ve kültürel mekanları hakkında bilgiler verildi. Balaban Abdurrahman Erzincani Camii hakkında bilgiler veren Anapalı, Abdurrahman Erzincani Hazretlerinin fetih öncesinde Osmanlı’nın önemli bir diplomatı olduğunu ve önemli hizmetlerde bulunduğunu belirtti. Ayrıca Medişeyh Türbesi, Zengibar Kalesi, Bedesten, Ulu Camii, Kudret Havuzu ve Hasan Gazi Türbesi hakkında bilgiler veren Ahmet Anapalı programınn sonunda Darende’nin çıkarmış olduğu önemli devlet adamlarından Sadrazam Mehmet Paşa hakkında bilgiler verdi.

Tarihte Yürüyen Adam programı ile Darende‘nin tanıtımına katkı sağlayan Tarihçi Yazar Ahmet Anapalı nezdinde tüm Ülke Tv ekibine teşekkür ederiz. Programı youtube sayfamız üzerinden izleyebilirsiniz.