Üsküdar Belediyesi Panel Düzenledi

üsküdar belediyesi

Üsküdar Belediyesi Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Paneli Düzenledi

Osmanlı coğrafyasının gönül mimarlarından Darende’de medfûn Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba ile ahfâdından mutasavvıf ve divan şâiri Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi, İstanbul Üsküdar Belediyesi tarafından düzenlenen panel programında anıldı. 21 Mart 2017 Salı akşamı Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa; Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Hulusi Efendi Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Hamid Hamidettin Ateş Efendi ve çok sayıda vatandaş katıldı.

uskudar-belediyesi
Üsküdar Belediyesi Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Paneli

Marmara İlahiyat Camii imam-hatîbi Hâfız Halil Necipoğlu tarafından okunan Kur’an-ı Kerim Tilâveti ile başlayan programda Hulûsi Efendi Vakfı adına açılış konuşmasını yapan Aydın Duman konuşmasında:

“Allah güzeldir güzel olanı sever prensibi ile güzel olan her şeyi insanların hizmetine sunmak gibi yüce bir gâye ile kurulan Vakfımız, Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Hazretleri’nin insanlığa hizmet etme misyonunu takip etmiş Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi Hazretleri’nin örnek yaşantısı ve bizlere miras bıraktığı her canlıya hizmet gayesinde, günbegün çoğalan heyecan ve şevkle çalışmalarına devam etmektedir” dedi.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ise yaptığı selamlama konuşmasında:

“Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba ve Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi tevâzu ve güzel ahlak ile yaşadıkları dönemde hep örnek olmuşlardır. Onlardan alacağımız çok dersler var. Onlar hayatlarını insanlığa hizmete adamış insanlar. Ben hayatlarını okudum tamamen tevazu ve güzel ahlak ile örnek olmuşlar ve günümüz insanına da örnek olmaya devam ediyorlar. Bu program vesilesi ile Vakfımıza teşekkür ediyorum” dedi.

halil necipoğlu
Halil Necipoğlu – Divân-ı Hulusi-i Darendevi Konseri

Konser ve Sergiye Büyük İlgi

Hafız Halil Necipoğlu’nun Divân-ı Hulûsi-i Dârendevî’den ilahiler seslendirdiği konser programı izleyicilerden büyük beğeni gördü. Necipoğlu Divân-ı Hulûsi-i Dârendevî’de yer alan; N’ideydim yâr, Perişan zülfüne bir şânen olsam, Vakt-i seher ve Akıl gider âr olur ilahilerini seslendirdi.

Programın Panel bölümünde konuşma yapan Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Abdullah Kahraman, Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba’nın hayatı, eserleri ve günümüze etkileri hakkında bilgiler verdi. Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Ahmet Şimşirgil ise “Asırlara Hitâb Eden Âlim Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi” konulu konuşmasında Osman Hulûsi Efendi’nin örnek hayatı ve eserleri hakkındaki tebliğini sundu.

Panel sonunda Hulusi Efendi Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Hamid Hamidettin Ateş Efendi tarafından katılımcılara plaket takdimi yapıldı.

husni-hat-sergisi
Program sonunda Hüsn-i Hat ve Fotoğraf Sergisi ziyarete açıldı

Program sonunda Hattat Muhammet Mağ ve ekibi tarafından hazırlanan Divân-ı Hulûsi-i Dârendevî’den Hüsn-i Hat sergisi ile fotoğraf sanatçısı Cemil Şahin’in çekmiş olduğu fotoğraflardan oluşan fotoğraf sergisi ziyarete açıldı.

Panel programı Videosu