Yeni Zelanda’da vefat edenlere dua edildi

yeni zelanda da vefat eden müslümanlar için somuncu baba külliyesinde dua edildi

Yeni Zelanda’da iki ayrı camiye cuma namazı vaktinde gerçekleştirilen terör saldırısında hayatını kaybeden Müslümanlar için Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Külliyesi‘nde cuma namazı öncesinde Kuran-ı Kerim okunarak dua edildi.

Yeni Zelanda’nın ChristChurch kentindeki iki camiye, cuma namazı sırasında silahlı saldırı düzenlendi. Şu ana kadar 49 kişinin hayatını kaybettiği ve çok sayıda yaralının olduğu saldırı sonrasında başta İslâm ülkeleri olmak üzere dünya ülkelerinden tepki yağdı. Terör saldırısının faili Brenton Tarrant‘ın saldırıda kullandığı silahın üzerine yazdığı isimler ve camiye gelirken aracında çalan şarkı ise haçlı zihniyetinin sona ermediğini dünya üzerindeki Müslümanlara yapılan zulmün hangi boyutlarda olduğunu bir kez daha gösterdi.

yeni zelanda da teröristin silahındaki işaretler haçlı zihniyeti

Haçlı zihniyeti devam ediyor

Teröristin silahına yazdığı isimler arasında tarihte Osmanlı Devletine karşı savaşmış Lazar Hrebeljanovic, Milos Obilic, Baja Pivljanin, Novak Vujosevic gibi Sırp isimler yer alırken, araçta çalan Sırpça şarkının sözlerinde “Bosna Kasabı” olarak bilinen savaş suçlusu Radovan Karadzic‘e yönelik övgü dolu ifadeler bulunuyor.

Teröriste ait olduğu düşünülen sosyal medya hesabı üzerinden göçmen ve Müslüman karşıtı açıklamaların yer aldığı onlarca sayfalık manifesto da hazırlayan Tarrant, burada 1389’daki I. Kosova Savaşı‘nda Sultan Murad‘ı şehit eden Milos Obilic‘ten de bahsediyor. Öte yandan, teröristin saldırıyı gerçekleştirdiği silahının üzerine yazdığı isimler arasında da Obilic’in yanı sıra Kosova Savaşı‘nda Osmanlılara karşı mücadele eden Sırp prens Lazar Hrebeljanovic, 17. yüzyılda Osmanlılara karşı ayaklanan Baja Pivljanin ve daha sonraki dönemde yine Osmanlılara karşı Sırp ayaklanmalarına önderlik eden Novak Vujosevic ve Karadağlı Marko Miljanov da yer alıyor.

yeni zelanda da camilere yapılan saldırıda vefat eden müslümanlar için dua yapıldı

Bütün bunlar İslâm düşmanlarının tarihi unutmadığını ve Müslümanlardan intikam almak için her an tetikte olduğunu gösteriyor. Müslümanlar olarak bizler de her an bunun farkında olmalı, geçmişimizden aldığımız güçle İslâm’ı hayatımıza yansıtarak dünya üzerindeki Müslüman kardeşlerimize sahip çıkmalıyız. Somuncu Baba Külliyesi‘nde yapılan duada şu ifadelere yer verildi:

“Gün geçmiyor ki İslam düşmanları Müslümanların kutsallarına karşı beslemiş oldukları kini kusmasınlar. Ellerine geçen her fırsatta Müslümanlara saldırmayı görev bilenler bu defa Yeni Zelanda´da kardeşlerimizi hedef aldı. Dünyanın dört bir yanında Müslümanlara yönelik gerçekleştirilen saldırılar devam ederken Yeni Zelanda´dan gelen haber, ´haçlı terörü´nün geldiği boyutları da gözler önüne serdi.

Onlar, İslam´ın nurunu söndürmeye çalışıyorlar ama bu hedeflerine asla ulaşamayacaklar. Buradan tüm müstekbirlere bir daha sesleniyoruz ki; son bir fert kalıncaya kadar İslam´a ve onun kutsallarına kanımızın son damlasına kadar sahip çıkacağız. Sizin yıkmak için her türlü fırsatı denediğiniz yeryüzündeki mescitleri canımız pahasına da olsa koruyup, imar edeceğiz. Ne haçlı terörüne ne siyonist teröre geçit vermeyeceğiz.”

Yeni Zelanda’da gerçekleşen menfur saldırıyı kınıyor, vefat eden Müslüman kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

yeni zelanda terör saldırısı lanetlendi cuma hutbesi imam hutbede