Yeniden Omuz Omuza Namaz

somuncu-baba-cami-cuma-namazi-saf-duzeni

Diyanet İşleri Başkanlığının aldığı kararın ardından cami ve mescitlerde cemaatle kılınan namazlar normal saf düzenine göre kılınmaya başlandı. Normal saf düzeni ile ilk cuma namazında Darende Somuncu Baba Külliyesi Camii başta olmak üzere ilçemizdeki tüm camilerde, vatandaşlar yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerine riayet ederek omuz omuza namaz kıldı.

Görevli imamlar vaazlarında, camilerde normal saf düzenine geçildiğine dair duyurularda bulundu. Camilere gelen cemaatin maske ve temizlik konusunda hassas olmaları gerektiğini kaydeden cami görevlileri şu ifadeleri kullandı:

“Hafta başından itibaren Allah’a şükürler olsun normal saf düzenine geçtik. Maske ve hijyen kurallarına dikkat edilecek şekilde namazlarımız eda edeceğiz. Eskiden olduğu gibi saf düzenine geçiyoruz. Yüce Rabb’imiz bugünleri bize gösterdi. İnşallah hastalık belasından kurtulup böylesi bir felaketleri bir daha yaşamayız.”

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın imzasıyla cami ve mescitlerdeki saf düzenine ilişkin bir yazı gönderilmiş, yazıda, toplumun salgın tedbirlerine riayet konusunda alışkanlık kazanmasının göz önünde bulundurularak yeni düzenlemenin yapılmasının gerekli görüldüğü belirtilmişti.

Ülke genelinde 18 yaş ve üstü nüfusun büyük oranda aşılandığı vurgulanan açıklamada, “Temizlik ve maske kurallarına uyulmak kaydıyla cami ve mescitlerde cemaatle kılınan farz namazları normal saf düzenine göre eda edilebilecek.” ifadeleri yer almıştı.

somuncu-baba-cami-cuma-namazi-saf-duzeni

somuncu-baba-cami-cuma-namazi-saf-duzeni