Yüksek Mimar Şerif Ali Akkurt Vefat Etti

darende-somuncu-baba-mimari-serif-ali-akkurt-vefat-etti

Hiçbir ücret almadan yarım asır Darende’ye hizmet eden Yüksek Mimar Mühendis Şerif Ali Akkurt İstanbul’da vefat etti. Darende’de Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Külliyesi ve Balaban Abdurrahman Erzincani Camii başta olmak üzere birçok eserin mimarlığını yapan Şerif Ali Akkurt, yaşlılığa bağlı rahatsızlıkları sebebiyle bir süredir hastanede tedavi görüyordu.

Yıllardır Darende’ye gönüllü olarak hizmet eden Şerif Ali Bey, tüm mal varlığını Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı’na bağışlayarak Osman Hulusi Efendi’ye olan sevgisini, büyüklere olan muhabbetini hayatının son anında dahi göstermiştir. İstanbul Çavuşbaşı Aşağı Baklacı Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Aşağı Baklacı Mezarlığına defnedilen Akkurt, geride bıraktığı eserler ile ebedi olarak hayırla yâd edilecektir. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine Cenab-ı Allah’tan sabır diliyoruz.

somuncu baba mimarı serif ali akkurt hamidettin ates cumhurbaskani tayyip erdogan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Darende ziyaretinde hazır bulunan Şerif Ali Akkurt, Külliyenin mimari özellikleri hakkında bilgi vermişti. Darende’ye birçok hizmeti bulunan, Osman Hulusi Efendi’nin mimarını evinde ziyaret eden Hulusi Efendi Vakfı mütevelli heyeti başkanı Hamid Hamidettin Ateş Efendi vefakâr dost hakkında şunları kaydetmişti:

“Şerif Ali Bey´in, Somuncu Baba´ya hizmet aşkı, Hulusi Efendi Hazretlerine olan muhabbeti hiçbir zaman eksilmedi. Hulusi Efendi Vakfı´nın hizmetlerinde her zaman bir vakıf insanı olarak görev aldı, örnek eserler meydana getirdi. Balaban´daki Şeyh Abdurrahman Erzincâni Camii, Somuncu Baba Camiinin önündeki havuz projesi, Aşağıulupınar Dört Minareli Büyük Cami projesi, Özel ilköğretim bi­na­sı, İmam Hatip Lisesi ve İlahiyat binası projelerinde yapmış olduğu katkı ve hizmetler takdire şâyandır.”

darende-somuncu-baba-mimari-serif-ali-akkurt-vefat-etti

Şerif Ali Akkurt kimdir?

1932 yılında Burdur’da dünyaya gelen Şerif Ali Bey, 1959 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünden mezun oldu. 1960 yılında yedek subay olarak geldiği Sivas’ta çeşitli projelerde görev aldı. Sivas’ta tanıştığı Darendeli Mimar Yücel Sarı ile birlikte ilk kez Darende’ye geldi ve Osman Hulusi Efendi ile görüştü.

İlk projem dediği Balaban Abdurrahman Erzincani Camii ve Külliyesi’nin mimarlığını yaptı. 1963 yılında temeli atılan, beşgen mimarisi ve minaresi ile dikkatleri çeken Camii’nin projesi, ülkemizde modern cami projeleri alanında birçok üniversitede ders olarak okutuldu.

Osman Hulusi Efendi’nin dernek başkanlığını yaptığı, Cami, Okul ve Kur’an Kursu projelerine destek verdi. Osman Hulusi Efendi’nin vefatından sonra Hamid Hamidettin Ateş Efendi’nin başkanlığını yaptığı Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı’nın inşaat projelerinde yer aldı.

Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Külliyesi’nin 1990-2000 yılları arasındaki restorasyon çalışmalarında görev yaptı. 2002 yılında temeli atılan Ek Cami bölümü ve 2009 yılında temeli atılarak 2013 yılında açılışı yapılan Yeni Cami bölümlerinin mimarlığını yaptı.

Yaptığı eserlerde eski eserleri taklit etmektense yeni bir bakış açısı ortaya koymaya çalıştı. Görev aldığı projeler günümüzde birçok araştırmacının ve ziyaretçinin dikkatini çekmektedir. 20 Haziran 2021 Pazar günü 89 yaşında iken İstanbul’da vefat etti. Çavuşbaşı Aşağı Baklacı Camii’nde kılınan cenaze namazı sonrasında Aşağı Baklacı Mezarlığına defnedildi.

seyh-hamidi-veli-somuncu-baba-kulliyesi-darende

abdurrahman-erzincani-cami-mimari-serif-ali-akkurt