Ziyaretçileri “kontrollü” şekilde ağırlıyoruz

somuncu baba turbesi kontrollu ziyaret

Somuncu Baba Külliyesi

Malatya’nın Darende ilçesinde bulunan Somuncu Baba Külliyesi 2,5 ay süren sessizliğin ardından yurdun dört bir yanından gelenlerle yeniden hareketlenmeye başladı. Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Türbesinin yanı sıra,  Somuncu Baba Camii, Hulusi Efendi Haziresi, Somuncu Baba Müzesi, Şeyh Hamid-i Veli Kütüphanesi, Hamidiye Çarşısı, Balıklı Kuyular, Tohma Kanyonu ve müştemilatıyla dikkatleri çeken külliye, sarp kayalıkların arasında bulunması ve yanı başından Tohma Çayı’nın akması sebebiyle, manevi havası, huzuru ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerine eşsiz bir manzara sunuyor.

Taş, ahşap ve suyun sanata dönüştürüldüğü bir merkez olan Somuncu Baba Külliyesi aynı zamanda tarih, kültür ve inanç turizmi açısından önemli bir potansiyeli bünyesinde barındırıyor. Geçtiğimiz yıl 800 binin üzerinde turisti ağırlayan, bölgenin önemli doğa turizmi merkezi içerisinde yer alan külliye, normalleşme süreciyle eski günlerine dönüyor. Mimari estetiğiyle de insanları etkileyen Somuncu Baba Külliyesi, şehir merkezinden uzakta oluşu ve temiz havası dolayısıyla ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Külliye girişinde ziyaretçilere, dezenfekte ve hijyen kuralları hatırlatılarak, maske, tek kullanımlık seccade, ve tek kullanımlık baş örtüsü hediye edilerek ateş ölçümü yapılıyor.

 

somuncu baba turbesi kontrollu ziyaret

İletişim Başkanlığından Destek

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’na bağlı İletişim Başkanlığı da web sayfasında Somuncu Baba Külliyesi’ne yer vererek, “Somuncu Baba Türbesi ziyaretçilerini kontrollü ağırlıyor” haberini paylaştı.

 

somuncu baba turbesi kontrollu ziyaret

“Evde kalan herkesi buraya davet ediyorum”

Külliyeyi ziyarete Kayseri’den gelen Ayşe Çeliktaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, salgın hastalık sürecinde evde çeşitli sorunlar yaşandığını, külliyeye oğluyla manevi anlamda huzur bulmaya ve külliyenin manevi havasını teneffüs etmek için geldiklerini söyledi. Külliyeye ilk defa geldiğini anlatan Çeliktaş, şöyle devam etti:

“Yaşadığım yerde böyle bir atmosfer göremedim. Buranın havası, doğası gerçekten çok farklı. Somuncu Baba Hazretleri’nin vermiş olduğu rahatlık bir haz var burada. Karadeniz’e de gittim böyle güzel bir doğa, atmosfer görmedim. Ben şu an buraya yerleşerek kalmayı bile düşündüm.

Salgın süresince evde kaldık, çok sıkıntılar atlattık, burası bana çok iyi geldi. Bugün burayı ziyarete geldim çok farklı bir maneviyatı var, türbeyi ziyaret ettim, ibadetimi yaptım ve okunan Kur’an-ı Kerim’i dinlemek bana çok iyi geldi. Herkesi buraya davet ediyorum. Ruhen ve bedenen çok rahatlarlar.”

somuncu baba turbesi kontrollu ziyaret

“Herkes gibi bizim için de zor bir süreç oldu”

Sivas’tan ailesiyle gördüğü bir rüya üzerine buraya geldiğini belirten Ayşegül Alp de umreye gittiğini Mevlana’yı ziyaret ettiğini ve ancak buranın havasının da çok farklı olduğunu ifade etti. Evde geçen uzun bir sürenin ardından böylesine bir manevi havayı teneffüs etmenin kendisine iyi geldiğini anlatan Alp, şunları söyledi:

“Esnaflık yapıyorum. İki ay iş yerimi kapattım, çocuklarla evde kaldık. Herkes gibi bizim içinde zor bir süreç oldu. Şimdi biraz daha hayat normale dönüyor. Bugün de Somuncu Baba Hazretleri’ni ailecek ziyaret ettik. Külliyenin avlusuna girer girmez çok etkilendim. Çok huzurlu çok güzel maneviyatı var.

Bir de böyle evde uzun süre kapalı kalınca buraya gelmek bizim için çok güzel oldu. Buraya ilk defa geldim. Öncesinde rüyamda görmüştüm. Gelirken de böyle bir türbe var küçük bir yer diye düşünüyordum. Umreye gittim, Mevlana’ya gittim lakin burasının havası çok başka. Allah nasip etti geldik. Her şey çok güzel. Herkese mutlaka buranın görülmesini tavsiye ediyorum.”

somuncu baba turbesi kontrollu ziyaret

“Salgın hastalık sürecinde dualara da ihtiyacımız var”

Ziyaretçilerden Şeyma Yetiş ise külliyenin doğa harikası bir yerde bulunduğunu vurgulayarak,

“Burası kanyonların arasında, yemyeşil doğa içinde sıra dışı bir mimariye sahip bir yer. Gül bahçelerinin içindesiniz ve okunan Kur’an-ı Kerim-i dinliyorsunuz bu çok güzel. İnsan buraya geldiği zaman gerçekten etkileniyor.

Salgın hastalık sürecinde dualara da ihtiyacımız var. Bu zor günlerde burada olmak dua etmek, gerçekten çok anlamlı. İnsan külliyeyi gezip görünce keşke daha erken gelip daha uzun süre kalabilsem diyor.” ifadesini kullandı.