Ziyaretçilerimiz: Sanatçı Esat Kabaklı

esat kabaklı darende somuncu baba külliyesi ziyaret

Türk Halk Müziği sanatçısı Esat Kabaklı, Somuncu Baba Külliyesi ni ziyaret etti. Kardeşi ile birlikte Darende‘ye gelen Kabaklı, Şeyh Hamid-i Veli (Somuncu Baba) ve Hulusi Efendi Hazretleri´nin türbelerini ziyaret ederek külliye görevlilerinden bilgi aldı.

Daha önce kara yolu ile sürekli Darende’den geçmesine rağmen külliyeye ilk defa geldiğini belirten Esat Kabaklı ziyaretine ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Somuncu Baba ve Hulusi Efendi´nin kabirlerini ziyaret etmek yeni nasip oldu. Maneviyatı yüksek kıymetli bir merkez olduğunu ilk adım attığımda hissettim. Açıkçası derinden etkilendim, burası gerçekten çok özel bir yer. Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Hazretleri, Anadolu´nun bozulmaması ve geleceğimizin çok daha güçlü şekillenmesi için bizlere rehberlik eden manevi kaynaklarımız. Herkes bunun farkında olması lazım. Biz şimdi kısa bir ziyaret gerçekleştirdik lakin kendimizi manevi bir terapi görmüş gibi hissettik.”

esat kabaklı darende somuncu baba külliyesi ziyaret

İstanbul´da dahi böyle bir eser ve hizmet yok

İnsana verilen değeri burada en güzel şekilde hissettiklerine değinen Kabaklı:

“Ben daha önce böyle bir mimari anlayış hiç görmedim. İstanbul´a gidin camileri, külliyeleri gezin ne demek istediğimi anlayacaksınız. İlk adımımızı attığımız andan itibaren bizi mıknatıs gibi kendisine çekerek her şeyi unutturdu. Maneviyat, sanat, estetik, huzur, ustalık, temizlik hepsini burada görmeniz mümkün. Gönül sultanlarının manevi makamı ancak bu kadar güzel korunup, insanlığa örnek bir eser haline getirilebilir. Külliyedeki insanlara verilen değere, toplumumuzun ve ülkemizin çok ihtiyacı var. Emeği geçenlerden ve bu kadar güzel gören, yapan gözlerden, kişilerden Allah razı olsun.”

diye konuştu. Ziyaretini tamamlayan sanatçı Kabaklı ve kardeşi, Tohma Kanyonunu gezdikten sonra ilçeden ayrıldı.

esat kabaklı darende somuncu baba külliyesi ziyaret

Esat Kabaklı kimdir?

1954 yılında Elazığ doğdu. İlk ve orta eğitimini Elazığ’da tamamladı. Elazığ Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi’ni ve İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Bölümü’nü bitirdi.
Elazığ Musiki Cemiyeti’nin kurduğu Halk Müziği Topluluğu’nu uzun yıllar yönetti.

1982 yılında TRT Erzurum Radyosu Türk Halk Müziği Ses Sanatçılığı Sınavını birincilikle kazandı. Erzurum Radyosu’nda bir yıl görev yaptı. 1983 yılında İstanbul Belediye Konservatuvar Türk Halk Müziği İcra Heyeti’nde ses sanatçısı olarak çalışmaya başladı.

TRT İstanbul Radyosu’nun Türk Halk Müziği emisyonlarında yer aldı. 1986 yılından itibaren TRT İstanbul Radyosu’nda 12 yıl süre ile görev yaptı. 1998 yılında tekrar İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı‘na geçti. Bu kurumda sanatçı öğretim görevlisi statüsünde, Türk Halk Müziği Topluluğu’nun şefliğini yürütmektedir.

Türk Halk Müziği repertuarına derlemeleri ile kaynak sağlayan sanatçılardan biridir. Esat Kabaklı gazeteci yazar Servet Kabaklı‘nın amca oğlu, Şeyhül Muharririn ünvanına sahip edebiyatçı yazar Ahmet Kabaklı Hoca‘nın ise yeğenidir.

Türkiye’nin yanı sıra bir çok ülkede konserler vermiştir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.