Akçakaya – Somuncu Baba’nın Doğduğu Mekan

akcakaya somuncu baba dogdugu mekan

Kayseri’de dünyaya gelen fakat ilim tahsil etmek için diyâr diyâr dolaşan, manevi büyüklüğü nerede ortaya çıkarsa orayı terk eden ve nihayetinde 1412 yılında Malatya’nın Darende ilçesinde vefat eden Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Hazretleri hakkında Anadolu’nun her köşesinde bir hatıra bulmak ve yüreklerde hissetmek mümkündür.

Kayseri’nin Talas ilçesine bağlı Akçakaya mahallesi de bu yerlerden birisidir. Şeyh Hamid-i Veli Hazretlerinin 1331 yılında dünyaya geldiği mekan, 2010-2017 yılları arasında Talas Belediyesi tarafından restore edilerek ziyarete açıldı. Mekanda hem Somuncu Baba Hazretlerinin hatıralarını dinleyebilir hem de kaya oyma kültüründe tarihi bir merkez olan Akçakaya’nın yer altı şehri örneklerini gezebilirsiniz.

akcakaya somuncu baba dogdugu mekan
Akçakaya – Somuncu Baba’nın Doğduğu Mekan

Tarihi bir merkez “Talas”

Kayseri’de Ali Dağı eteklerinde kurulmuş olan Talas ilçesi, arkeolojik ve tarihi kentsel değerleriyle eski bir yerleşim yeri olarak dikkat çekiyor.

Malazgirt Zaferi sonrası, Anadolu’yu yurt edinmeye başlayan Türklerin, iskân edildiği yerleşim yerlerinden birisi de Talas olmuştur.  Buraya iskân edilen halkın, bugünkü Kırgızistan’da yer alan, Talas bölgesi dolaylarından geldikleri ve şehir adını da yerleştikleri yere taşımış olabilecekleri belirtilmektedir.

akcakaya somuncu baba dogdugu mekan

Somuncu Baba’nın doğduğu yer “Akçakaya”

Akçakaya Mahallesi; Talas ve çevresinde milâdın ilk dönemlerine kadar uzanan, “Kaya Oyma” kültürünün en önemli örneklerinin yer aldığı  tarihi bir merkezdir. Cami ve konutların altında, çok geniş bir alana yayılan kaya oyma galeriler, yaklaşık 3.000 metrekare alana sahiptir.

Talas ilçesinin bir diğer tarihsel önemi ise Anadolu’nun manevi mimarlarından, Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Hazretlerinin burada dünyaya gelmesidir. Somuncu Baba Hazretlerinin babası Şemsettin Musa Efendi, 700 yıl önce, bölgedeki tek Müslüman yerleşim yeri olan Talas’ın Akçakaya köyüne yerleşmiştir.

Şeyh Hamid-i Veli Hazretleri 1331 yılında burada doğmuş, ilk eğitimini babasından almış ve gençlik yıllarına kadar burada kalmıştır.  Şeyh Hamid-i Veli Hazretleri ilim tahsili etmek gayesiyle Kayseri’den ayrılmış, diyâr diyâr gezmiş nihâyetinde Anadolu’ya döndüğünde, Osmanlı Devletinin pâyitahtı Bursa’ya yerleşmiştir. Bursa’da yaşadığı dönemde manevi yönünü gizleyerek fırıncılık mesleği ile geçimini sağlamış, bu yüzden halk arasında “Somuncu Baba” lâkâbını almıştır.

darende somuncu baba turbesi kulliyesi
Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi – Darende

Darende Somuncu Baba Türbesi

Bursa Ulu Camii’nin açılış hutbesini vermesiyle manevi yönü ortaya çıkan Somuncu Baba Hazretleri Bursa’dan ayrılmış yine bir çok merkezde yaşamıştır. Aksaray’da yaşadığı dönemde oğullarından Yusuf Hakiki Baba’yı manevi sahada yetiştirmiş ve onu Aksaray’da bırakmıştır. Yusuf Hakiki Baba Türbesi günümüzde Aksaray’ın Şeyh Hamid mahallesinde yer almaktadır.

Talebelerinden Hacı Bayram-ı Veli ile Hac ziyaretinde bulunan Şeyh Hamid-i Veli Hazretleri hac dönüşünde Malatya’nın Darende ilçesine yerleşmiştir. 1412 yılında Darende’de vefat eden Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Hazretlerinin türbesi Darende’de bulunmaktadır.

Günümüzde Külliye olarak misafirlerine hizmet veren Somuncu Baba Külliyesinin her türlü bakım, onarım ve çevre düzenleme hizmetleri Hulusi Efendi Vakfı tarafından karşılanmaktadır.

akcakaya somuncu baba dogdugu mekan

Akçakaya Şeyh Hamit Camii

İstanbul’un fethinde önemli rolü olan maneviyat sultanlarını yetiştiren Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Hazretleri’ne Osmanlı Sultanları her dönemde sahip çıkmıştır. Türbesinin bulunduğu Darende’deki evlatlarına fermanlar gönderen Osmanlı Sultanları aynı zamanda Bursa, Aksaray ve Kayseri’deki, Somuncu Baba’dan kalan hatıralara da önem vermiştir.

Akçakaya’da Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Hazretlerinin doğduğu ev ve çilehanesinin bulunduğu mekâna, Sultan Abdülmecid Han döneminde 1810-1811 tarihlerinde Şeyh Hamit Camii  inşâ edilmiştir. Şeyh Hamid-i Veli Hazretlerinin burada doğmuş olması Akçakaya’nın tarihi ve kültürel açıdan bilinmesine de katkıda bulunmuştur.

Sadece Darende’de değil, Somuncu Baba Hazretlerinin izlerini taşıyan her mekânı ihyâ eden Hulusi Efendi Vakfı, yüzyıllardır âtıl halde bekleyen Kayseri Şeyh Hamid-i Velî Tekkesinin, restore edilmesi için uzun yıllar girişimlerde bulunmuştur. Bu girişimler neticesinde Talas Belediyesi, Somuncu Baba Hazretlerinin emanetine sahip çıkmış ve bu bölgenin imar edilerek yeniden insanların ziyaretine açılması sağlanmıştır.

akcakaya somuncu baba dogdugu mekan
Akçakaya – Talas – Kayseri

Akçakaya’ya nasıl gidilir?

Kayseri il merkezine 12 kilometre, Talas ilçe merkezine 5 kilometre mesafede bulunan Akçakaya’ya, Google Haritalar uygulaması üzerinden “Akçakaya Şeyh Hamit Camii” yazarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Adres: Akçakaya Mahallesi, Sabancı Caddesi, Şeyh Hamit Sokak, 38280, Talas / Kayseri

Talas Belediyesi tarafından restore edilen ve Hulusi Efendi Vakfı tarafından ihyâsı gerçekleştirilen bu bölgede; Somuncu Baba Hazretlerinin 700 yıllık hatırasına tanık olabilir, tarihi mekânları gezerek ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.