Somuncu Baba Türbesi’ne Nasıl Gidilir?

somuncubaba-turbesine-nasil-gidilir

Somuncu Baba Türbesine Nasıl gidilir?

Her yıl yüz binlerce misafir tarafından ziyaret edilen Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi Malatya’nın Darende ilçesinde bulunmaktadır. Somuncu Baba Türbesine nasıl gidilir yazımızda Somuncu Baba Külliyesi’ne nasıl gelebileceğiniz hakkında çeşitli alternatif yöntemleri bulabilirsiniz.

somuncu-baba-turbesine-nasil-gidilir
Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi / 3d Sanal Tur

Somuncu Baba Külliyesi 3d Sanal Tur

Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Külliyesi’ne gelmeden önce 3d Sanal tur ile Külliye ve çevresi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. 3d Sanal Tur sayfamız üzerinden Somuncu Baba Külliyesi’nin Avlu, Türbe, Müze, Hamidiye Çarşısı, Hasbahçe ve Kudret Havuzu bölümlerini inceleyebilirsiniz. Somuncu Baba Külliyesi’nin tarihi hakkında bilgileri Tarihçe sayfamızdan okuyabilirsiniz.

somuncu-baba-video-galeri

Somuncu Baba Türbesi Nerede? Somuncu Baba hangi ilde?

Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba kerametleri, hayatı, eserleri ve talebeleri ile hep hayırla yâd edilmiş, gerek Osmanlı Padişahları gerekse de halkımız tarafından sevilen ve ziyaret edilen bir şahsiyet olmuştur. Hayatı boyunca sırrı nerede ortaya çıktı ise oradan uzaklaşan Somuncu Baba aşkın sırrı yolculuğunda son dönemlerini otuz yapraklı gül şehri Darende’de geçirmiştir. Somuncu Baba Türbesi nerede adlı yazımızda bu konu hakkında geniş bilgiler bulabilirsiniz.

Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi Malatya’nın Darende ilçesinde, eski kaynaklarda geçen adıyla Hıdırlık şu anki adıyla Zaviye Mahallesi’nde bulunmaktadır. Somuncu Baba Türbesi adresi resmi kayıtlarda şu şekildedir:

Zaviye Mahallesi, Hulusi Efendi Caddesi, No:166, Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Külliyesi, 44700, Darende – Malatya – Türkiye

somuncu-baba-turbesine-uzaklik
Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi Mesafe Bilgileri

Darende Somuncu Baba Diyârı

Darende Somuncu Baba Türbesi ‘nin burada bulunmasıyla yüzyıllardır ilim ve irfan merkezi olmuştur. 7000 yıllık tarihi bulunan Darende, eskiden Sivas iline bağlı bir ilçe iken 1934 yılında Malatya’ya bağlanmıştır. İlçe tarihi ve kültürel zenginlikleri, doğal ve turistik güzellikleri ile her yıl binlerce misafirin ziyaret edildiği bir merkez konumundadır.

Darende Merkez’e 3 km mesafede bulunan Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi; Malatya merkezine 109 km uzaklıktadır. Ayrıca Sivas’ın Gürün ilçesine 36 km uzaklıkta bulunan Külliye, Sivas merkeze 143 km mesafededir. K.Maraş’ın Elbistan ilçesine 61 km uzaklıkta bulunan Türbe, K.Maraş merkeze ise 203 km uzaklıktadır. Kayseri Merkez ise Türbeye 228 km mesafededir.

somuncu-baba-malatya-hava-limani-mesafe
Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi Malatya Havalimanı Mesafe

Somuncu Baba Türbesine Uçakla nasıl gidilir?

Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi Malatya Erhaç Havalimanı‘na 90 km uzaklıkta bulunmaktadır. Malatya Havalimanı’na geldiğinizde dilerseniz araç kiralama hizmeti ile araç kiralayabilir, Kayseri-Malatya D300 karayolunu takip ederek Darende Somuncu Baba Külliyesi’ne gelebilirsiniz.

Dilerseniz Malatya Havalimanı’ndan Havaş-Havabüs servisleri ile Malatya Merkeze gidebilir, Malatya Maşti’de (Malatya Otobüs Terminali İşletmesi) inerek Malatya – Kayseri yolunu kullanan şehirler arası otobüs firmaları ile Darende’ye gelebilirsiniz.

Malatya Maşti İletişim :  0422 238 47 68

Darende – Malatya Minibüs Servisleri

Saat başı hareket ederek Malatya – Darende arası hizmet veren minibüs firmalarını arayarak Maşti önünden bineceğiniz servisler ile 1,5 saat süren yolculuk ile Darende’ye ulaşabilirsiniz.

Darende Kooperatifi Malatya Yazıhanesi: 0422 323 00 54

Darende Kooperatifi Darende Yazıhanesi: 0422 615 14 37

Somuncu Baba Türbesi’ne Otobüsle nasıl gidilir?

Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi’ne Kayseri-Malatya D300 karayolunu kullanan otobüs firmaları ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Kayseri – Malatya karayolu üzerinde, Pınarbaşı – Gürün ilçelerinden sonra Darende ilçesi gelmektedir. Yine Malatya tarafından gelmek isterseniz Malatya, Akçadağ yol ayrımından sonra Darende’ye gelinmektedir.

somuncu baba turbesi darende

Darende’den Somuncu Baba Türbesi’ne ulaşım

Darende’ye geldiğinizde Somuncu Baba Türbesi’ne ilçe merkezinden minibüs veya taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz. İlçe merkezine 3 km uzaklıkta bulunan Külliye ’ye sürekli olarak minibüs servisleri yapılmaktadır. Ayrıca Taksi durağından bineceğiniz bir taksi ile 5dk içerisinde Külliye ‘ye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Darende Minibüs Saatleri

Darende’de sabah 07.30 – 19.20 saatleri arasında 10 dakika aralıklarla minibüs servis hizmeti yapılmaktadır. Darende Merkez’den hareket eden minibüsler Somuncu Baba Külliyesi’nde ring yaparak tekrar çarşı merkeze dönmektedir.

Darende Taksi Hizmeti

Darende’ye geldiğinizde çarşı merkezde bulunan taksi durağından dilediğiniz taksi ile Somuncu Baba Külliyesi’ne ulaşabilirsiniz.

Darende Taksi Durağı Telefon Numarası: 0422 615 30 92

Somuncu Baba Türbesi Harita ve Somuncu Baba Türbesi Yol Tarifi