Hamidiye Çarşısı ve Şadırvan

Hamidiye Çarşısı Darende Somuncu Baba Külliyesi

Hamidiye Çarşısı ve Şadırvan

Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi bünyesinde bulunan Hamidiye Çarşısı gerek sunduğu imkânlar gerek insana verdiği önem ve temizliği gerekse de mimari görünümü ile ziyaretçilerin beğenisini görüyor.

2013 yılında açıldı

Somuncu Baba Külliyesi’ne gelen ziyaretçilerin daha rahat ibadet ve ziyaret gerçekleştirebilmeleri için daha önceden otopark olarak kullanılan alana inşa edilerek 2013 yılında açılışı gerçekleştirilen Hamidiye Çarşısında; Lavabolar, abdesthaneler, şadırvan, ihtiyaca göre çeşitli mağazalar, market ve güvenlik merkezi bulunmaktadır.

Ayrıca çarşının üst katlarında Hulusi Efendi Vakfı’na ait çalışma ofisleri yer almaktadır.

Hamidiye Çarşısı Şadırvan Darende

Hamidiye Çarşısı Şadırvanı ve Lavabolar

Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi’ni ziyarete gelen misafirlerin ilk uğradığı yer Hamidiye Çarşısı olmaktadır. Ziyaret ve ibadet öncesi abdest almak isteyen misafirler Hamidiye Çarşısı lavaboları ile şadırvanını kullanmaktadır. Her yıl yüz binlerce misafir tarafından ziyaret edilen bu mekanda misafirlerin ihtiyaçlarını rahat bir şekilde yerine getirebilmeleri amacıyla temizliğe ve ferahlığa büyük önem verilmektedir.

Lavaboları ziyaret eden misafirlerimizin dikkatini ilk olarak temizlik çekmektedir. Lavabolar ve abdest alma mekanları gün içerisinde görevliler tarafından sıklıkla temizlenmektedir. Ayrıca ortamın klimalı oluşu ziyaretçileri memnun etmektedir.

Abdesthane ve şadırvan bölümlerinin mimari zarafeti ise ziyarete gelen misafirleri gururlandırmakta, İslami eserlerin de dünyaya örnek olabilecek şekilde yapılabildiği düşüncesi oluşmaktadır.

darende-hamidiye-carsisi-sadirvani

İnsana verilen önem

Ülkemizde genellikle dini mekanların abdesthanelerinde lavabolara çok önem verilmez iken burada hem temizlik hem de mimari açıdan estetik bir yapının ortaya konmuş olması, eşref-i mahlûkat olarak yaratılmış olan insana verilen önemi göstermekte aynı zamanda dinimizin temizlik hassasiyetini bizlere hatırlatmaktadır.

Yine aynı şekilde lavaboların ücretsiz olarak hizmete sunulmuş olması da yüz binlerce kişi tarafından ziyaret edilen bu mekanda yapılan çalışmaların kar amacı gütmeden insanlığın hizmetine sunulduğunun bir göstergesi olmaktadır.

hamidiye carsisi havan gorunum mimari somuncu baba

İhtiyaca göre mağazalar

Hamidiye Çarşısı’nda ziyarete gelen misafirlerin ihtiyaç ve önerilerine göre açılmış çeşitli mağazalar bulunmaktadır. Bu mağazalar misafirlerine talep ve isteklerine göre; kitap, yöresel ürünler, hediyelik eşya ve gümüş ürünler içermektedir.

hamidiye carsisi dukkanlar

Güvenlik Merkezi

Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi’nin güvenlik işleri Hulusi Efendi Vakfı güvenlik birimi tarafından takip edilmektedir. Ziyarete gelen misafirlerin daha huzurlu bir ziyaret gerçekleştirebilmesi için görev yapan güvenlik birimi aynı zamanda kayıp eşyaların da sahiplerine iletilmesi ve rehberlik gibi görevleri de yerine getirmektedir.

somuncu baba turbesi darende hamidiye carsisi sadirvan abdest

3d Sanal Tur ile Görün

Hamidiye Çarşısı‘nı Somuncu Baba Külliyesi’nin diğer bölümleri ile birlikte 3d Sanal Tur Sayfamız üzerinde inceleyebilirsiniz.