Recep Tayyip Erdoğan Darende Ziyareti

tayyip-erdogan-hamidettin-ates-efendi

Recep Tayyip Erdoğan Darende’de!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi Başbakan olduğu dönemde 22 Eylül 2013 tarihinde geldiği Darende’de, toplu açılış töreni ve mitingin ardından Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi’ni ziyaret etmişti. Başbakan Erdoğan Darende ziyaretine çeşitli bakanlar da eşlik etmişti. İlk olarak 1995 yılında “Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Sempozyumu” vesilesiyle Darende’ye geldiğini anımsatan Recep Tayyip Erdoğan Darende hakkında: “O günden bu yana çok güzel gelişmeler ve değişimler olmuş” dedi.

tayyip-erdogan-darende
Recep Tayyip Erdoğan’ı Somuncu Baba Külliyesi’nde Hamidettin Ateş Efendi karşıladı.

Recep Tayyip Erdoğan’ın Somuncu Baba Külliyesi ziyaretine Hulusi Efendi Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Hamit Hamidettin Ateş Efendi eşlik etti. Darende’nin tarihi ve manevi iklimini teneffüs etmekten, memnuniyet duyduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Darende’yi Somuncu Baba ve Osman Hulûsi Efendi’nin şanına yaraşır şekilde imara devam edeceğiz. Kentsel dönüşüm için hazırlıklar sürüyor. Biz o gönül erlerinin, o rehberlerin bize gösterdiği istikamette her günümüzü, her saatimizi, her anımızı Hakk’a ve halka hizmetle geçirme mücadelesi içinde olan bir kadroyuz.’’ dedi.

Külliye avlusunda Hamidettin Ateş Efendi tarafından karşılanan Başbakan Erdoğan’a öğrenciler tarafından gül takdim edildi. Kendisini karşılamaya gelen öğrencilerle bir müddet ilgilenen Erdoğan, çocukların verdiği gülleri tek tek alarak onlara hediye dağıtıp, öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

cumhurbaşkanı-erdoğan-darende
Recep Tayyip Erdoğan kendisini karşılayan öğrencilerle hatıra fotoğrafı çekindi

Yeni Düzenlemeler “Harikulâde”

Tayyip Erdoğan Somuncu Baba Türbesi’nde namaz kılarak dua etti. Daha sonra Somuncu Baba Külliyesi cami,avlu ve taç kapı bölümlerinde incelemelerde bulundu. Külliyedeki çalışmalar hakkında H. Hamidettin Ateş Efendi’den bilgi alan Erdoğan, yapılan restorasyon çalışmaları ve yeni düzenlemeleri “harikulâde” olarak gördüğünü kaydederek Hulûsi Efendi Vakfı’nı tarihi eserlerin korunması ve estetiğe gösterdiği önemden dolayı kutladı.

Darende Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi’ne yeni yapılan çalışmaların mimarisi, ahşap işçiliği ve modern sistemlerini “etkileyici” bulduğunu kaydeden Erdoğan, Hulûsi Efendi Vakfı’nın insanlara değer veren örnek hizmet anlayışı ile çalışmalar yapmasının kendisini mutlu ettiğini dile getirdi. Başbakanın Darende ziyaretine eşlik eden bakanlar ve üst düzey bürokratlar da Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi’nin manevi havası ve mimari özellikleri ile etkileyici olduğunu belirttiler.

Tayyip Erdoğan Darende hamidettin ates hulusi efendi vakfi
Recep Tayyip Erdoğan Somuncu Baba Külliyesi’nde incelemelerde bulundu

Darende’ye destek olunacak!

Hulûsi Efendi Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Hamit Hamidettin Ateş Efendi’nin mihmandarlığında Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi civarında; Kudret Havuzu, Tohma Kanyonu ve Hamidiye Çarşısı’nda incelemelerde bulunan Başbakan Tayyip Erdoğan, Darende’nin ihtiyaçları ile ilgili iş adamları ve bürokratlardan bilgiler aldı. Erdoğan, konuların takipçisi olacağını ifade ederek, taleplerle ilgili orada bulunan bakanları bilgilendirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a Hamidettin Ateş Efendi tarafından günün anısına çeşitli hediyeler verildi. Başbakan’ın Darende gezisine; Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binalı Yıldırım, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Malatya Valisi Vasip Şahin, Başbakanlık Müsteşarı Efgan Ala, AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal, AK Parti Malatya Milletvekilleri Mücahit Fındıklı, Ömer Faruk Öz, Öznur Çalık, Cemal Akın ve Mustafa Şahin, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, TOKİ Başkanı Ahmet Faruk Karabel ile çevre ilçelerin kaymakam ve belediye başkanları katıldı.

tayyip-erdogan-hamidettin-ates-efendi
Recep Tayyip Erdoğan Darende Ziyareti – Hamidettin Ateş Efendi

AK Parti’nin kurucularından ve iki dönem MKYK üyeliği yapan avukat hemşehrimiz Serap Yahşi Yaşar, Başbakan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’a Darende ziyareti sırasında eşlik ederken, AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Halis Dalkılıç, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, eski Milletvekili Mehmet Ali Bilici, Nuri Çomu, Nazım Turgut, Fuat Tosyalı, Ahmet Çalık ve çok sayıda iş adamı hemşehrimiz de ziyarette hazır bulundular.